Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune obligatorie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune obligatorie?

In urma decesului tatalui meu am ramas eu si mama mea.
va rog sa-mi spuneti daca trebuie facuta succesiune,in contextul in care eu nu am ridicat nici o pretentie materiala sau de alta natura,nici mama mea de altfel.Multzumesc
Puteti sa o faceti si la moartea mamei dvs, insa veti plati impozit pt succesiunea tatalui de 2% daca veti dezbate succesiunea acestuia dupa un timp mai mare de 2 ani.
Jurist clement, eu nu am auzit partaj amiabil far a dezbaterea succesiunii! Ce partajeaza? Daca nu sunt mostenitori? Poate ma lamuriti si pe mine, cum se partajeaza niste bunuri care nu ti apartin!
mirela741 a scris:

Puteti sa o faceti si la moartea mamei dvs, insa veti plati impozit pt succesiunea tatalui de 2% daca veti dezbate succesiunea acestuia dupa un timp mai mare de 2 ani.

multumesc pt raspuns
deci indicat ar fi sa merg cu mamica sa fac succesiunea
si mai apoi mai vedem
si mai am o intrebare ,daca se poate.
cam cat ajunge sa fac succesiunea?
nu se poate face un calcul exact. Depinde de evaluarea bunurilor din masa succesorala. Daca sunt bunuri imobile evaluarea se face conform grilei de evaluarea imobiliarra pentru uzul notarilor, in functie de zone, genul de locuinta, teren, etc...