Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare SRL

Doresc sa vand un SRL care a fost infiintat anul trecut si pana in prezent nu a avut avtivitate de nici un fel. Acest SRL are 2 asociati cu drepturi egale si 2 administratori.As vrea sa-mi spune-ti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez in aceasta directie.
1. Contract de cesiune;
25 Act aditional - ( care sa cuprinda acordul asociatilor de a ceda partile sociele, schimbarea administratorilor cu ceilalti asociati sau o terta pers. aleasa de acestia, schimbare sediu);
3. Actualizare act constitutiv
4. declaratii pe proprie raspundere ale noilor asociati;
5. Inregistrare la ORC., plata taxe.
Verificati si pe site-ul www.orc.ro
Gasiti maiantai cine sa vi-l cumpere si daca nu aveti un avocat mergeti la Regitrul Comertului la biroul de consultanta si ei o sa va redacteze toate actele. Nu va sfatuiesc sa le faceti dupa internet.