Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Salarii membri fondatori asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Salarii membri fondatori asociatie

Buna seara,

Cum primeste un membru fondator al unui ONG salariu?
Daca nu aveti vreo limitare statutara, puteti angaja ca salariati si fondatori sau membri ai Consiliului Director sau COmisiei de Cenzori, pe ce functie doriti (corespunzatoare desigur pregatirii persoanei respective) cu grija insa sa evitati conflicte majore de interese, de exemplu daca un membru al Consiliului Director va fi angajat, ca salariat, pe postul de coordonator al proiectului X, daca se impart in cadrul Consiliului Director anumite sarcini de monitorizare, control ierarhic etc. sa nu i se repartizeze tot lui responsabilitatea de a supreviza si controla cum se deruleaza proiectul X.... iar daca se iau prin vot decizii in Consiliul Director cu privire la acel proiect, cel in cauza nu va participa la vot...
Daca nu exista restrictii in actele statutare ale ONG-ului in ce priveste angajarea cu CIM a membrilor fondatori, nu exista nici o problema legala in a va angaja cu norma intreaga sau partiala chiar daca sunteti membru fondator.
BUNAZIUA
Am si eu o intrebare, pana la ce suma isi pot face salariile/ membrii unei noi asociatii?

Este obligatoriu sa dau copie de la actul de proprietate la infiintarea unei noi asociatii?
multumesc
Anagob, utilizator
Legea nu prevede nicio limita superioara pentru nivelul salariilor la ONG sau la operatori economici privati, pot fi si de un milion de lei pe luna daca angajatorul are de unde si considera ca acel salariat merita :-) Asociatia daca are salariati este un angajator persoana juridica, membrii nu "isi pot face salariile" ci pot negocia cu organul abilitat al asociatiei sa adopte deciziile respective, in functie de ce e prevazut in Statut si in regulamentele interne - Adunarea generala, consiliul director, poate presedintele sau vreun director....

Nu sunt sigur daca am inteles la ce va referiti cu " sa dau copie de la actul de proprietate la infiintarea unei noi asociatii"? Va referiti la actul de proprietate al sediului noii asociatii? Asociatia trebuie sa isi dovedeasca la Judecatorie si la organul fiscal sediul - daca nu il are in proprietate, ci este inchiriat sau in comodat - depune contract de inchirere sau comodat la care anexeaza actul care dovedeste calitatea pe care o are cu privire la acel spatiu cel cu care a incheiat contractul de comodat sau de inchiriere. Cel mai simplu e sa se depuna extras de carte funciara. Daca nu exista inca o carte funciara in care e inscris acel imobil sau nu e pe numele celui care are de fapt proprietatea sau uzufructul sau dreptul de administrare sau e chirias cu drept de subinchiriere alt titlu care ii permite sa incheie contract de comodat sau de inchiriere, atunci eventual se pune poblema de a prezenta titlul de proprietate sau contract de cumparare sau alt asemenea document care ar arata proprietatea..... Proprietatea asupra unui imobil este o informatie publica, se inscrie in Cartea Funciara, oricine are dreptul sa ceara si sa obtina un extras de carte funciara ref, un teren sau constructie fara sa trebuiasca sa justifice vreun drept sau interes....