Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... trecere intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

trecere intravilan

Buna ziua,
detin un teren in orasul in care locuiesc in suprafata de 430 mp aflat in intravilanul orasului dar el nu este intravilan si are folosinta de fanat, pe care intentionez sa imi construiesc o casa. am PUD-ul aprobat la primarie iar in certificatul de urbanism pt constructie imi cere decizia directiei agricole privind scoaterea lui din circuitul agricol care este un adevarat calvar. este chiar neaparat nevoie sau se poate trece la intravilan printr-o metoda mai simpla atata timp cat este in intravilanul orasului (puz aprobat)?X-(
Nu ar fi suficient sa il trec la curs constructii?
wlfseven, utilizator
Din pacate, nu. Aveti nevoie de documentul care ii schimba categoria de folosinta, din arabil / fanete in construibil.
Deci sa inteleg ca este musai scoaterea din circuitul agricol, desi multi au costruit fara sa faca acest lucru...multumesc pt lamurire.