Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... decizie de obligare a restituirii onorariului avocatial
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

decizie de obligare a restituirii onorariului avocatial

Buna ziua! in urma unei sesizari facute la Baroul Bucuresti am primit o decizie prin care , citez : " In baza art.35 teza I din Legea 51/1995 si art.137 alin.(1) din Statutul profesiei de avocat ; DECANUL Baroului Bucurest : decide: 1. Se admite sesizarea petentului ( subsemnatul) si se dispune obligarea d-nei avocat ......... de a-i restitui onorariul in suma de........2.Compartimentul Secretariat - Cancelarie va comunica prezenta decizie petentului si avocatei. 3 In temeiul art.31 teza II-a din Legea nr.51/1995 coroborat cu art.76 alin (2) si art. 137 alin (3) din Statutul profesiei de avocat, prezenta decizie poate fi atacata la Consiliul Baroului B , in termen de 15 zile de la comunicare . " Aceasta decizie am primit-o postal in luna martie. Deoarece nu am nici un fel de idee de ce ar fi putut sa se intample intre timp ( o posibila contestatie sau atacare a deciziei Baroului...etc) va rog, in masura in care se poate sa imi raspundeti ce trebuie sa fac mai departe pentru a recupera suma platita in urma cu peste un an! Multumesc anticipat .
simplu:notificati avocata si cancelaria despre suma datorata. Daca nu executa de buna voie,va adresati Judecatoriei in vederea obtinerii unui titlu executoriu, chemand in judecata avocata. Cred ca in doua termene lamuriti problema. Cu titlu executor va adresati unui executor judecatoresc,acesta stie ce are de facut.
Succes!