Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata sulta/act vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata sulta/act vanzare-cumparare

Am de facut o plata a unei sulte intr-un cont.
Dupa ce fac plata sultei ce trebuie sa mai fac astfel incat fosta sotie sa nu mai aiba niciun drept asupra locuintei ?
Ce pot face pentru a reface actul de vanzare-cumparare a locuintei astfel incat ea sa nu mai apara in acest act ?
Este suficient sa fac plata sultei, sa cer extras de cont si apoi cu hotararea instantei asupra partajului (ramasa definitiv si irevocabil) sa incerc sa refac actul de vanzare-cumparare a locuintei astfel incat ea sa nu mai apara in acest act ?
Plata sultei trebuie facuta in fata notarului ?
cu dovada de achitare a sultei si cu copie dupa hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila legalizata mergeti la biroul de carte funciara si solicitati intabularea cotei care a apartinut sotiei dvs pe numele dvs. sau puteti apela un biroul notarial pt a se ocupa de intabulare.