avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnare bilant

buna ziua

Sunt angajat pe o firma contabil sef , dar am liceul economic nu studii superioare.
Eu intocmesc bilantul , ce se intampla dac il si semnez eu ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: bastti , utilizator 17:28, 8 August 2011
Sunt cateva aspecte pe care tb sa le luati in calcul,printre care si CA.
Raportarile contabile la 30.06.2011 sunt semnate de persoanele in drept cuprinzand si numele in clar al acestora, respectiv administratorul sau alta persoana care are obligatia gestionarii entitatii.
Intocmirea raportarilor contabile se poate face de catre:
- directorul economic, contabilul sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie
- persoane fizice sau juridice autorizate, potrivit legii, membre CECCAR.

Tineti insa cont si cifra de afaceri a societatii, care eu cred ca depaseste echivalentul a 35000 euro. In acest caz cel care semneaza ar trebui sa aiba studii economice superioare.
Ultima modificare: Miercuri, 3 August 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
nu puteti fi incadrata ca functie cor -contabil sef doar cu liceul aveti nevoie de studii superioare pentru ca sa aveti subordonati ca contabil sef, respectiv ca sa semnati bilantul contabil indiferent de cifra de afaceri a firmei la care sunteti salariata.
Ultima modificare: Duminică, 7 August 2011
ovidiu7676, utilizator
Ce se intampla dac totusi le-am semnat. La finante nu m-a intrebat nimeni daca contabilul sef are studii superioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant- semnatura anairam_unid anairam_unid Bilantul trebuie neaparat semnat de un membru ceccar? (vezi toată discuția)
Bilant Ipra Ipra Economist angajat cu carte de munca ,.membru ceccar ca contabil autorizat, poate semna bilantul unei societati care are cifra de afaceri mai mare de 35000 ... (vezi toată discuția)
Pfa contabilitate pentru societati comerciale cu cifra de afaceri mai mica de 35000 euro A n d y A n d y Buna ziua, un PFA cu cod caen de contabilitate, care nu este membru CECCAR, prin contract poate tine contabilitatea si sema situatiile financiare pentru ... (vezi toată discuția)