Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnare bilant

buna ziua

Sunt angajat pe o firma contabil sef , dar am liceul economic nu studii superioare.
Eu intocmesc bilantul , ce se intampla dac il si semnez eu ?
Multumesc
Sunt cateva aspecte pe care tb sa le luati in calcul,printre care si CA.
Raportarile contabile la 30.06.2011 sunt semnate de persoanele in drept cuprinzand si numele in clar al acestora, respectiv administratorul sau alta persoana care are obligatia gestionarii entitatii.
Intocmirea raportarilor contabile se poate face de catre:
- directorul economic, contabilul sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie
- persoane fizice sau juridice autorizate, potrivit legii, membre CECCAR.

Tineti insa cont si cifra de afaceri a societatii, care eu cred ca depaseste echivalentul a 35000 euro. In acest caz cel care semneaza ar trebui sa aiba studii economice superioare.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
nu puteti fi incadrata ca functie cor -contabil sef doar cu liceul aveti nevoie de studii superioare pentru ca sa aveti subordonati ca contabil sef, respectiv ca sa semnati bilantul contabil indiferent de cifra de afaceri a firmei la care sunteti salariata.
ovidiu7676, utilizator
Ce se intampla dac totusi le-am semnat. La finante nu m-a intrebat nimeni daca contabilul sef are studii superioare.