Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 390

O firma din Olanda platitoare de TVA - am verificat CUI-ul si este valid - a facut pentru firma din Romania - tot platitoare de TVA- site-ul de prezentare al firmei. S-a emis factura fara TVA pentru toate suma si nu s-a mai facut contract . Eu am trecut in declaratia 390 suma la achizitii de prestari de servicii , dar totusi nu sunt sigura ca am procedat bine. Am mai citit si se tot vorbeste despre contract ca si cand daca nu exista contract nu trebuie sa trec suma facturata in declaratia 390 .
Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns .
Va multumesc !
Declaratia ati completat-o bine, nu are legatura cu contractul.

Avand in vedere ca este o prestare de servicii, este obligatorie existenta unui contract intre cele doua parti.

Norme Metodologice pct. 48 (cu referire la art. 21 alin. 4 lit. m)

Art. 21 al. 4 m)
48. Pentru a deduce cheltuielile cu serviciile de management, consultanţă, asistenţă sau alte prestări de servicii trebuie să se îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
- serviciile trebuie să fie efectiv prestate, să fie executate în baza unui contract încheiat între părţi sau în baza oricărei forme contractuale prevăzute de lege; justificarea prestării efective a serviciilor se efectuează prin: situaţii de lucrări, procese-verbale de recepţie, rapoarte de lucru, studii de fezabilitate, de piaţă sau orice alte materiale corespunzătoare;
- contribuabilul trebuie să dovedească necesitatea efectuării cheltuielilor prin specificul activităţilor desfăşurate.

Atentie la "justificarea prestarii efective a serviciului"!
Multumesc inca o data pentru ajutor . Voi insista sa se completeze un contract - se mai poate .