Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... rezolutii aberante
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

rezolutii aberante

procurorul care ancheteaza dosarul penal cu art 178 si 184 da o rezolutie negativa asupra unei cereri. Se face plangere la prim procuror care o respinge considerand ca este neintemeiata [ aberanta ] acesta cauza a mea poate fii atacata in instanta daca dosarul va fii inaintat judecatoriei ?
Criticati rezolutia la Parchetul ierarhic, si tot asa.
Va puteti adresa judecatoriei cu plangere in termen de 20 de zile de la comunicarea rezolutiei procurorului ierarhic superior dupa epuizarea procedurii prev de art 275-278 c.proc.pen., conform art 278 indice1. c.proc.pen.
Dosarul va fi trimis de parchet judecatorului in termen de 5 zile de la primirea adresei prin care se cere dosarul.
Hotararea instantei este definitiva.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Daca plangerea se intemeiaza pe art. 278 C.pr.pen se va face plangere si la instanta, iar daca se face o plangere intemeiata pe art. 275 C.pr.pen, aceasta nu se va ataca in instanta.
Pe 278 ,se lasa cu cheltuieli de judecata.
am inteles dar cheltuieli de judecata cine le suporta? si imi trebuie neaparat avocat sau ma pot reprezenta singur.?