Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie urmas

Fiica mea, din toamna este eleva la Scoala postliceala curs de zi, are varsta de 22 ani si doreste sa si munceasca.In anul 2009 a renuntat la pensia de urmas.As vrea sa aflu daca poate beneficia din nou de pensia de urmas si sa munceasca, care sunt conditiile.Va multumesc.
1. Legea 263/2010 (legea pensiilor) nu interzice unei beneficiare de pensie de urmas sa cumuleze aceasta pensie cu venituri din salarii, indiferent de cuantumul acestora.
2. Sa mearga la Casa de Pensii cu adeverinta de la scoala pentru a dovedi ca urmeaza o forma de invatamant organizata si sa solicute reluarea pensiei de urmas.