Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... marfa vanduta si neplatita
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

marfa vanduta si neplatita

Buna ziua,
Am un mic magazin alimentar la tara, si, asa cum se "obisnuieste", am vandut marfa si "pe caiet", cum se spune...
Problema este ca de la cateva persoane nu mai pot recupera banii.
Ce pot face legal ca sa imi recuperez banii?
Multumesc.
In cazul acesta, legal, nu prea puteti face mare lucru pentru ca acele insemnari din caietul Dvs, nu justifica o creanta certa fata de debitor. Ar trebui sa aveti un act semnat de persoana respectiva din care sa reiasa suma datorata.
banuiesc ca ati trecut si in casa de marcat fiscala marfa vanduta, altfel aveti minus in gestiune, pe viitor emiteti factura fiscala si il actionati in instanta pentru recuperare creanta.Sanatate!