Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile productie cariera piatra
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile productie cariera piatra

Etapele procesului de productie :
1.extragere piatra bruta ;
2.prelucrare/concasare piatra bruta -rezulta produs finit .
Am nelamuriri cu folosire ct 711 si inchiderea lui , reflectare lui in 121 !
Rog inregistrari contabile pt acest proces de productie !
Multumesc anticipat !!!!
Buna dimineata!

Inregistrarile contabile sunt urmatoarele:

345=711 in cazul exploatarii si prelucrarii. In urma sortarii si concasarii se obtin mai multe sorturi de la nisip, pietris pe care Dvs. le veti inregistra separat in contabilitate ca produse finite.
Descarcarea gestiunii:
1. in cazul in care le folositi ca si materii prime/materiale consumabile in procesul de productie al societatii
301/302= 345

2. in cazul in care vindeti aceste produse, se face transferul in contul de marfuri
371=345

Puteti inregistra si deferente de pret favorabile 348=711 sau nefavorabile 711=378 aferente produselor vandute.

Contul 711 se inchide la sfarsitul lunii prin cont 121 cu sold creditor sau debitor, in functie de natura operatiunilor efectuate in cursul acesteia.