Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Caz succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Caz succesiune

/editat
ContSters40958, utilizator
Notarul v-a dat un sfat bun, cu o singura observatie : termenul este de 6 luni, nu de un an. Este termenul in care succesibilii trebuie sa isi exprime dreptul de optiune succesorala. Cei care nu o fac in 6 luni de la deces, sunt considerati straini de succesiune, isi pierd drepturile succesorale.
ContSters103772, utilizator
Multumesc.Editat
ContSters40958, utilizator
De la data decesul

Dispozitiilor noului Cod Civil privitoare la termenul de optiune succesorala de 1 an, nu se aplica succesiunilor deschise inainte de intrarea in vigoare a legii noi.

Art. 91 - Legea nr.71/2011, privind punerea in aplicare a noului Cod Civil

Moştenirile deschise înainte de intrarea în vigoare a Codului civil sunt supuse legii în vigoare la data deschiderii moştenirii.
ContSters103772, utilizator
Alimanescu George a scris:

Notarul v-a dat un sfat bun, cu o singura observatie : termenul este de 6 luni, nu de un an. Este termenul in care succesibilii trebuie sa isi exprime dreptul de optiune succesorala. Cei care nu o fac in 6 luni de la deces, sunt considerati straini de succesiune, isi pierd drepturile succesorale.

nu isi pierde dreptul de mostenire ci dreptul la optiune succesorala, in sensul ca daca sunt mai multi mostenitori si din 3 numai 2 dau declaratie de acceptare a mostenirii, atunci cei 2 ii pot invoca celui de-al 3 lea exceptia prescrierii dreptului de optiune succesorala, inlaturandu-l daca acesta nu face in niciun fel dovada ca a acceptat macar tacit mostenirea.