avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Cum se face o succesiune daca nu sunt copii?
Cel mai recent răspuns: fx , utilizator 19:25, 18 August 2008
Urmeaza a doua clasa, a ascendentilor privilegiati , a colateralilor privilegiati si sotul supravetuitor. Adica parintii defunctului, fratii si surorile acestuia sau, daca acestia au murit, descendentii lor.

1. In concurs cu aceasta clasa de mostenitori, si cu parintii si cu fratii si surorile defunctului, partea cuvenita sotului supravietuitor e de 1/3 din mostenire;
2. in concurs numai cu parintii sau numai cu fratii, cota va fi de 1/2 din mostenire.
Daca ne spuneti care sunt mostenitorii va putem reaspunde.:)
Practic se face tot la fel.

avocat Claudiu Lascoschi
Multumesc pentru raspuns !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune amy1890 amy1890 Bună seara! Ași dori sa mă ajutat : am o cunoștiință căreia de curând ia murit soția și ași dori sa știu (nu au avut copii ) cu cine va dezbate ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire nicole852107 nicole852107 buna ziua,vreau sa va intreb daca pot deschide succesiune dupa bunicul si totodata dupa fratele bunicului.fratele bunicului nu a avut urmasi.cine vine la ... (vezi toată discuția)
Mostenire Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata, Mai intaii,a decedat sora mea,apoi sotul acesteia . N-au avut copii si nu a lasat,prin testament,niciunei persoane,averea lor. Ca ... (vezi toată discuția)