Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Cum se face o succesiune daca nu sunt copii?
Urmeaza a doua clasa, a ascendentilor privilegiati , a colateralilor privilegiati si sotul supravetuitor. Adica parintii defunctului, fratii si surorile acestuia sau, daca acestia au murit, descendentii lor.

1. In concurs cu aceasta clasa de mostenitori, si cu parintii si cu fratii si surorile defunctului, partea cuvenita sotului supravietuitor e de 1/3 din mostenire;
2. in concurs numai cu parintii sau numai cu fratii, cota va fi de 1/2 din mostenire.
Daca ne spuneti care sunt mostenitorii va putem reaspunde.:)
Practic se face tot la fel.

avocat Claudiu Lascoschi
Multumesc pentru raspuns !!!