Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interceptare Audio fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interceptare Audio fara autorizatie

Intr-un dosar penal apare o interceptare audio,facuta de catre un politist, prieten cu inculpatul, dar interceptare audio care nu are nici o autorizatie de interceptare anexata la dosar,sau despre care sa se mentioneze ca exista. Este o proba legal obtinuta?se poate renunta la aceasta pentru ca nu are autorizatie?
solicitati instantei eliminarea probei ca fiind obtinuta nelegal. Daca nu reusiti, contestati autenticitatea acesteia si solicitati efectuarea unei expertize INEC. Asta o sa rezolve problema :)
Nu sunt convins ca proba ar fi inlaturata neaparat din aceste considerente,dar pot exista si alte variante daca nu va avea succes apararea de mai sus.
Obtinerea probei in mod ilegal nu ar fi functionala daca ar fi vorba de savarsirea unei infractiuni si apararea unui interes legitim.
Este un subiect dintre cele mai delicate...
O astfel de proba nu are nici cea mai mica sansa de a ajunge sa fie luata in considerare. Instanta ar trebui sa o elimine din start, cum observa ca nu exista autorizatie. In mod exceptional, daca judecatorul nu sesizeaza acest lucru, ceea ce este cam greu de crezut, avocatul dumneavoastra va face demersurile necesare asa cum a spus domnul @matahachiro mai sus.
Oare?
Ia vedeti ce scrie in cod...
De la art 91^1 pana la art 91^6 se vorbeste numai de autorizarea acestor convorbiri.
ART. 91^2
2) În caz de urgentă, când întârzierea obtinerii autorizării prevăzute în art. 91^1 alin. 1, 2 si 8 ar
aduce grave prejudicii activitătii de urmărire penală, procurorul care efectuează sau supraveghează
urmărirea penală poate dispune, cu titlu provizoriu, prin ordonantă motivată, înscrisă în registrul
special prevăzut în art. 228 alin. 1^1, interceptarea si înregistrarea convorbirilor sau comunicărilor,
pe o durată de cel mult 48 de ore.
3) În termen de 48 de ore de la expirarea termenului prevăzut în alin. 2, procurorul prezintă
ordonanta, împreună cu suportul pe care sunt fixate interceptările si înregistrările efectuate si un
proces-verbal de redare rezumativă a convorbirilor, judecătorului de la instanta căreia i-ar reveni
competenta să judece cauza în primă instanÑă sau de la instanÑa corespunzătoare în grad acesteia în
a cărei circumscriptie se află sediul parchetului din care face parte procurorul care efectuează sau
supraveghează urmărirea penală, în vederea confirmării. Judecătorul se pronuntă asupra legalitătii
si temeiniciei ordonantei în cel mult 24 de ore, prin încheiere motivată dată în camera de consiliu. În
cazul în care ordonanta este confirmată, iar procurorul a solicitat prelungirea autorizării,
judecătorul va dispune autorizarea pe mai departe a interceptării si înregistrării, în conditiile art.
91^1 alin. 1 - 3 si 8. Dacă judecătorul nu confirmă ordonanta procurorului, va dispune încetarea de
îndată a interceptărilor si înregistrărilor, iar cele efectuate vor fi sterse sau, după caz, distruse de
către procuror, încheindu-se în acest sens un proces-verbal care se comunică în copie instantei.

Aceste alineate arata clar ca pana si in situatia de exceptie cand se intercepteazaa fara autorizare, daca nu se confirma ordonanta interceptarile sunt distruse. Printr-o interpretare simpla ajungem la concluzia ca interceptarile si inregistrarile efectuate de organele de cercetare, fara autorizatie, sunt distruse, in consecinta nu pot constitui in niciun caz probe.

Doar nu vreti sa spuneti ca organele de cercetare penale pot face interceptari fara autorizatie, iar instanta le mai ia si in calcul?
ContSters178374, utilizator