Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Avocatul are voie sa semneze o cerere cu un continut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Avocatul are voie sa semneze o cerere cu un continut mincinos?

Fostul sot a deschis actiunea de stabilire a programului de vizitare copil, iar in cererea actiuni minte ca nu a fost lasat sa-si viziteze copilul si ma denigreaza. Cererea este conceputa si semnata de un avocat care pe semne l-a indrumat ce sa minta. Eu consider ca avocatul ma ataca personal, pentru ca nu ma cunoaste dar semneaza asemenea acuzatii.
Intrebarea este urmatoarea:
Avocatul are voie sa semneze o cerere cu un asemenea continut mincinos?
Daca semneaza inseamna ca ma acuza. Unde pot sa fac sesizare impotriva avocatului?
Pot deschide actiune impotriva lui?
Este normal ca acest avocat sa-l apere pe sotul dvs.,de aceea este platit.Nu il puteti acuza pentru ca cererea chiar daca este semnata de avocat,este facuta in numele clientului sau,cele inscrise in cerere nefiind in speta acuzatiile sale,ci ale clientului sau,acuzatii transpuse in cerere de aparator.
Nu aveti sanse daca va adresati cu actiune impotriva avocatului,pentru ca doar instanta de judecata va solutiona aceasta actiune in baza probelor administrate de parti.Daca va veti angaja avocat,veti constata ca si acesta va proceda identic,adica va face totul sa va apere,respectand legea,bineinteles.
andymaurul, utilizator
nettie a scris:

Fostul sot a deschis actiunea de stabilire a programului de vizitare copil, iar in cererea actiuni minte ca nu a fost lasat sa-si viziteze copilul si ma denigreaza. Cererea este conceputa si semnata de un avocat care pe semne l-a indrumat ce sa minta. Eu consider ca avocatul ma ataca personal, pentru ca nu ma cunoaste dar semneaza asemenea acuzatii.
Intrebarea este urmatoarea:
Avocatul are voie sa semneze o cerere cu un asemenea continut mincinos?
Daca semneaza inseamna ca ma acuza. Unde pot sa fac sesizare impotriva avocatului?
Pot deschide actiune impotriva lui?

Avocatul dvs. ce zice?
Eu zic ca nu poate pati nimic avocatul.
Ar trebui sa va concentrati la proces si nu sa mergeti in ,,lateral"...fara niciun sens...