avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Avocatul are voie sa semneze o cerere cu un continut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Avocatul are voie sa semneze o cerere cu un continut mincinos?

Fostul sot a deschis actiunea de stabilire a programului de vizitare copil, iar in cererea actiuni minte ca nu a fost lasat sa-si viziteze copilul si ma denigreaza. Cererea este conceputa si semnata de un avocat care pe semne l-a indrumat ce sa minta. Eu consider ca avocatul ma ataca personal, pentru ca nu ma cunoaste dar semneaza asemenea acuzatii.
Intrebarea este urmatoarea:
Avocatul are voie sa semneze o cerere cu un asemenea continut mincinos?
Daca semneaza inseamna ca ma acuza. Unde pot sa fac sesizare impotriva avocatului?
Pot deschide actiune impotriva lui?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:47, 8 August 2011
Este normal ca acest avocat sa-l apere pe sotul dvs.,de aceea este platit.Nu il puteti acuza pentru ca cererea chiar daca este semnata de avocat,este facuta in numele clientului sau,cele inscrise in cerere nefiind in speta acuzatiile sale,ci ale clientului sau,acuzatii transpuse in cerere de aparator.
Nu aveti sanse daca va adresati cu actiune impotriva avocatului,pentru ca doar instanta de judecata va solutiona aceasta actiune in baza probelor administrate de parti.Daca va veti angaja avocat,veti constata ca si acesta va proceda identic,adica va face totul sa va apere,respectand legea,bineinteles.
Ultima modificare: Luni, 8 August 2011
andymaurul, utilizator
nettie a scris:

Fostul sot a deschis actiunea de stabilire a programului de vizitare copil, iar in cererea actiuni minte ca nu a fost lasat sa-si viziteze copilul si ma denigreaza. Cererea este conceputa si semnata de un avocat care pe semne l-a indrumat ce sa minta. Eu consider ca avocatul ma ataca personal, pentru ca nu ma cunoaste dar semneaza asemenea acuzatii.
Intrebarea este urmatoarea:
Avocatul are voie sa semneze o cerere cu un asemenea continut mincinos?
Daca semneaza inseamna ca ma acuza. Unde pot sa fac sesizare impotriva avocatului?
Pot deschide actiune impotriva lui?



Avocatul dvs. ce zice?
Eu zic ca nu poate pati nimic avocatul.
Ar trebui sa va concentrati la proces si nu sa mergeti in ,,lateral"...fara niciun sens...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marturie mincinoasa mady2271 mady2271 Am avut un proces cu tatal fetitei mele pentru custodie totala, pensie alimentara si domiciliu stabil. 1.El a avut ca martora pe mama sa care a depus marturie ... (vezi toată discuția)
Custodie mariusss78 mariusss78 Bună ziua,am avut o relație de concubinaj de aprox 1 an de zile din care sa a născut o fetiță care acum are 6 luni,am ajuns sa punem pct relație acum o ... (vezi toată discuția)
Parasire domiciliu in timpul divortului mariLuci mariLuci Am introdus actiunea de divort si partaj si nu a avut loc prima infatisare. Am cerut divort din vina ambelor parti si copilul minor sa-mi fie incredintat mie ... (vezi toată discuția)