avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... unde gasesc descrierea unui imobil?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

unde gasesc descrierea unui imobil?

am auzit ca fiecare imobil are o carte in care sunt descrise toate lucrurile existente in acel imobil....descrierea tuturor cailor de acces etc...
As vrea sa aflu cum se numeste aceasta carte. Mersi
Cel mai recent răspuns: Elidor , utilizator 00:36, 9 August 2011
Descrierea unui imobil se gaseste in documentatia cadastrala, aflata la Cartea Funciara. Insa, nu toate imobilele au carte funciara deschisa.
Cred ca autortul topic-ului se refera la Cartea tehnica a imobilului.
Dupa darea in folosinta (PV receptie), un exemplar al cartii tehnice este dat in primire la as. prop., in grija presedintelui care are obligatia de a completa acolo orice modificare sufera imobilul.
Aceasta carte tehnica este facuta in mai multe exemplare de catre proiectantul imobilului si este obligatoriu a se gasi la: proiectant, primaria locala, constructor si proprietarul final.
Mai multe info: dati cautare, aici pe forum cu expresia Cartea tehnica a imobilului.
Gasiti mai multe discutii in acest sens.
Adam Grecu a scris:

Cred ca autortul topic-ului se refera la Cartea tehnica a imobilului.
Dupa darea in folosinta (PV receptie), un exemplar al cartii tehnice este dat in primire la as. prop., in grija presedintelui care are obligatia de a completa acolo orice modificare sufera imobilul.
Aceasta carte tehnica este facuta in mai multe exemplare de catre proiectantul imobilului si este obligatoriu a se gasi la: proiectant, primaria locala, constructor si proprietarul final.
Mai multe info: dati cautare, aici pe forum cu expresia Cartea tehnica a imobilului.
Gasiti mai multe discutii in acest sens.

Cartile tehnice ale imobilelor au fost 1(un) exemplar la ICRAL-urile de sector.Dupa desfiintarea lor arhivele s-au pierdut si singura sansa de a gasi ceva este la fostul DGDAL(langa libraria Eminescu-Universitate), dar mai sigur ,cautati o firma de constructii serioasa si v-o poate reconstitui dupa documentatia de la Proiect Bucuresti.Dar....Oriunde v-ati duce, COSTA!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cartea tehnica a blocului mpaul1952 mpaul1952 De unde se poate obtine Cartea tehnica a blocului. Blocul este in Bucuresti, sector 5, anul construirii cam prin 1987, pe vremea aceea era ICRAL-ul, dupa ... (vezi toată discuția)
Cartea tehnica a imobilului. ADINABODESCU ADINABODESCU Buna ziua.Revin cu o intrebare la dumneavoastra.Sunt presedinta a A.P. a unui bloc nou,construit in 2014 in Popesti-Leordeni.Am solicitat cartea tehnica a ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa reconstitui cartea tehnica a blocului ? mariamoise mariamoise Sint administrator la un bloc construit in anul 1961.In anul 2006 l-am inscris in programul de reabilitare termica,in 2010 am ajuns pe locul 1 dar nu s-au ... (vezi toată discuția)