Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... unde gasesc descrierea unui imobil?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

unde gasesc descrierea unui imobil?

am auzit ca fiecare imobil are o carte in care sunt descrise toate lucrurile existente in acel imobil....descrierea tuturor cailor de acces etc...
As vrea sa aflu cum se numeste aceasta carte. Mersi
Descrierea unui imobil se gaseste in documentatia cadastrala, aflata la Cartea Funciara. Insa, nu toate imobilele au carte funciara deschisa.
Cred ca autortul topic-ului se refera la Cartea tehnica a imobilului.
Dupa darea in folosinta (PV receptie), un exemplar al cartii tehnice este dat in primire la as. prop., in grija presedintelui care are obligatia de a completa acolo orice modificare sufera imobilul.
Aceasta carte tehnica este facuta in mai multe exemplare de catre proiectantul imobilului si este obligatoriu a se gasi la: proiectant, primaria locala, constructor si proprietarul final.
Mai multe info: dati cautare, aici pe forum cu expresia Cartea tehnica a imobilului.
Gasiti mai multe discutii in acest sens.
Adam Grecu a scris:

Cred ca autortul topic-ului se refera la Cartea tehnica a imobilului.
Dupa darea in folosinta (PV receptie), un exemplar al cartii tehnice este dat in primire la as. prop., in grija presedintelui care are obligatia de a completa acolo orice modificare sufera imobilul.
Aceasta carte tehnica este facuta in mai multe exemplare de catre proiectantul imobilului si este obligatoriu a se gasi la: proiectant, primaria locala, constructor si proprietarul final.
Mai multe info: dati cautare, aici pe forum cu expresia Cartea tehnica a imobilului.
Gasiti mai multe discutii in acest sens.

Cartile tehnice ale imobilelor au fost 1(un) exemplar la ICRAL-urile de sector.Dupa desfiintarea lor arhivele s-au pierdut si singura sansa de a gasi ceva este la fostul DGDAL(langa libraria Eminescu-Universitate), dar mai sigur ,cautati o firma de constructii serioasa si v-o poate reconstitui dupa documentatia de la Proiect Bucuresti.Dar....Oriunde v-ati duce, COSTA!