Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general stoc in acte prea mare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

stoc in acte prea mare

detin un magazin alimentar pe care il voi da(cesiune parti sociale),dar inca nu s-au scazut expiratele,val4000 lei,lipsa gestiune angajati 5000 lei si caiet de datorii de 3000 lei,cum sa fac sa reglez stocul pt cei care vor lua afacerea,sau e mai bine sa deschida ei alta firma,dar eu cum sa inchid firma fara sa mai platesc sume enorme la tva,impozit
:) foarte intortocheat ati redat speta.
este obligatoriu, conform legii sa reglati stocul de marfa indiferent de ce se intampla cu partile sociale.
La un eventual control va trebui sa explicati de unde sunt acele sume.
Mult succes,
Buna seara!
Raspunedeti-mi Dvs. sincer, ati prelua o asemenea afacere? Eu:sorry:..nu. :acute:

Pentru produsele expirate exista varianta inventarului si scoaterea acestora din evidenta contabila pe baza procesului verbal aprobat de administratorul socieatii.
Daca marfurile au fost constatate lipsa la inventariere de ce nu ati recuperat de la salariati contravaloarea acestora?
In privinta datoriilor acumulate " pe caiet", cum scrieti Dvs. mai sus, ori incercati sa va recuperati banii de la debitori, ori puneti banii in societate si scoateti produsele din gestiune.

Cel mai bine ar fi ca respectivii sa isi infiinteze o alta firma, daca nu va rezolvati problemele cat mai curand.

Fraza aceasta nu am inteles-o:
..dar eu cum sa inchid firma fara sa mai platesc sume enorme la tva,impozit
:rolleyes:
Sau am inteles ce-am vrut: adica in afara de problemele expuse anterior datorati la Bugetul de stat impozit pe profit si TVA.:hm:
Gabrielle Monique a scris:

Buna seara!
Raspunedeti-mi Dvs. sincer, ati prelua o asemenea afacere? Eu:sorry:..nu. :acute:

Pentru produsele expirate exista varianta inventarului si scoaterea acestora din evidenta contabila pe baza procesului verbal aprobat de administratorul socieatii.
Daca marfurile au fost constatate lipsa la inventariere de ce nu ati recuperat de la salariati contravaloarea acestora?
In privinta datoriilor acumulate " pe caiet", cum scrieti Dvs. mai sus, ori incercati sa va recuperati banii de la debitori, ori puneti banii in societate si scoateti produsele din gestiune.

Cel mai bine ar fi ca respectivii sa isi infiinteze o alta firma, daca nu va rezolvati problemele cat mai curand.

Fraza aceasta nu am inteles-o:
..dar eu cum sa inchid firma fara sa mai platesc sume enorme la tva,impozit
:rolleyes:
Sau am inteles ce-am vrut: adica in afara de problemele expuse anterior datorati la Bugetul de stat impozit pe profit si TVA.:hm:

Evident,ca este mai mult decat recuperarea dupa caiet a datoriilor....:)