Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot radia o masina fara talon si fara numere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot radia o masina fara talon si fara numere?

Am vandut un autoturism Oltcit unei persoane, in termen de cateva zile urmand sa mergem sa facem actul de vanzare-cumparare. Dupa ce mi-a dat banii, cumparatorul a plecat cu masina si talonul (cartea de identitate a masinii ramanand la mine), insa a refuzat sa mai faca actele spunand-mi la un moment dat ca a vandut masina altei persoane. Intre noi am facut o chitanta de mana, in care au fost scrise decat numele noastre si semnaturile, fara a fi mentionate adresa, serie si numar din buletine. Presupunerea mea este ca numele cumparatorului trecut in chitanta nici macar nu era numele lui adevarat, pe de alta parte nici eu nu eram proprietarul masinii, aceasta fiind pe numele sotiei. Intrebarea mea este cum pot radia masina?
Quote:

On 2004-08-27 22:31, Anonymous wrote:
Am vandut un autoturism Oltcit unei persoane, in termen de cateva zile urmand sa mergem sa facem actul de vanzare-cumparare. Dupa ce mi-a dat banii, cumparatorul a plecat cu masina si talonul (cartea de identitate a masinii ramanand la mine), insa a refuzat sa mai faca actele spunand-mi la un moment dat ca a vandut masina altei persoane. Intre noi am facut o chitanta de mana, in care au fost scrise decat numele noastre si semnaturile, fara a fi mentionate adresa, serie si numar din buletine. Presupunerea mea este ca numele cumparatorului trecut in chitanta nici macar nu era numele lui adevarat, pe de alta parte nici eu nu eram proprietarul masinii, aceasta fiind pe numele sotiei. Intrebarea mea este cum pot radia masina?

Cred ca o solutie este de a declara furata masina prin plangere facuta Politiei Rutiere.

Daca facetzi ce v-a sfatuit antevorbitorul meu iresponsabil o sa capatatzi dosar penal!
In cel mai fericit caz si cu un avoc bun o sa luati o amenda serioasa pt alertarea nereala a politiei.
Eu am gasit pe cineva care ar putea sa-mi radieze masina (sa dau talonul pierdut), dar am inteles ca si in aceasta situatie s-ar putea sa am probleme in cazul in care politia il prinde pe cel care foloseste masina in prezent ca o conduce in conditiile in care ea este radiata.
Solutia legala ar fi sa-l dau in judecata la tribunalul de sector, dar pe cine sa dau daca in procesul verbal nu este trecut numele lui adevarat? Iar daca il dau in judecata,trebuie sa angajez avocat?
încercaţi să aflaţi numele sau adevarat si puteti introduce o actiune prin care sa solicitati pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de vanzare-cumparare, deoarece la politie şi la administratia financiara vi se cere contractul de vanzare-cumparare a masinii.intr-o speta similară-se stia numele cumparatorului, deşi acesta nu s-a prezentat in instanta, instanta a admis actiunea.aveti nevoie si de un martor care sa cunoasca faptul ca masina a fost vanduta. este indicat sa va redacteze actiunea un avocat.
Quote:

On 2004-09-10 20:16, avocata26 wrote:
încercaţi să aflaţi numele sau adevarat si puteti introduce o actiune prin care sa solicitati pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de vanzare-cumparare, deoarece la politie şi la administratia financiara vi se cere contractul de vanzare-cumparare a masinii.intr-o speta similară-se stia numele cumparatorului, deşi acesta nu s-a prezentat in instanta, instanta a admis actiunea.aveti nevoie si de un martor care sa cunoasca faptul ca masina a fost vanduta. este indicat sa va redacteze actiunea un avocat.