Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am vandut masina fara contract de vanzare-cumparare. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am vandut masina fara contract de vanzare-cumparare. Cum o radiez?

Buna ziua ,

In urma cu mai multi ani tatal meu a vandut o masina (oltcit ) fara contract de vanzare - cumparare .Cumparatorul mai departe a vandut masina . In momentul vanzari masinii a dat si actele (catre primul cumparator).In consecinta noi platim impozitul iar de proprietar nu mai dau deloc .

Ce este de facut ? Multumesc anticipat .
Contactati personal serviciul evidenta auto,detaliati situatia
Serviciul va elibera dovada,in baza careia autoritatea fiscala dispune radierea
Verificati la serviciul inmatriculari din judetul dumneavoastra daca mai figureaza inmatriculata pe numele dumneavoastra ... poate cineva (unul din detinatori) a solicitat radierea.
Am fost in aceeasi situatie si am facut cerere la politie in care am dat doar numele celui la care am vandut-o eu. Apoi politia a dat-o in urmarire si a fost gasita in alt judet si i s-au ridicat actele celui care o folosea apoi m-a cautat el sa fac actele.
Buna ziua am si o intrebare daca se poate sa ma ajutati si pe mine.Acum 2 saptamani am vandut masina,nu am facut nici un act ce actoalul proprietar,actele sunt la mine talon,cartea masinii,adevarul ca era foarte veche masina din 1981,un opel kadett,nr de inmatriculare au ramas pe masina,nu stiu unde locuiesc,cum ii cheama,ce ar trebui sa fac so pot radia.
Am dat o masina fara contract si acum nu mai dau de ea ce pot face sb 12 tle