avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... vanzare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

vanzare masina

Am vandut o masina pe 26 oct.2014 prin intocmirea actelor si scoaterea din evidenta de la fisc de unde am primit si dovada ca nu mai figurez ca avand masina in proprietate.Nu am fost la politie pentru radiere,dar as vrea sa stiu ce cale trebuie sa urmez pentru a radia masina deoarece cumparatorul a vandut-o mai departe.
Cel mai recent răspuns: stoicavasile , utilizator 16:13, 20 Mai 2015
Nu am fost la politie pentru radiere,

A radia autovehiculul la politie reprezinta cererea ireversibila insotita de certificatul de radiere in 3 exemplare + alte cateva acte, prin care proprietarul auto solicita la SPR-evidenta auto restrictionarea dreptului de circulatie pe drumurile publice a autovehiculului
A-ti inscris pe talon ,instrainat la data X dlui/dnei Y ?
Daca a-ti inscris instrainarea auto pe talon,iar detinatorul auto este depistat in trafic,
urmeaza ca acesta sa fie sanctionat ca nu a respectat termenul de 30 de zile pentru finalizare procedura inmatriculare auto
nu am scris pe talon instrainat....
asta e motivul pentru care am pus intrebarea,,ce trebuie sa fac pentru a radia totusi masina eu avand acum contractul de vanzare-cumparare,adeverinta de la fisc ca nu mai figurez ca proprietar si copie de pa cartea masinii.
stoicavasile a scris:

Am vandut o masina pe 26 oct.2014 prin intocmirea actelor si scoaterea din evidenta de la fisc de unde am primit si dovada ca nu mai figurez ca avand masina in proprietate.Nu am fost la politie pentru radiere,dar as vrea sa stiu ce cale trebuie sa urmez pentru a radia masina deoarece cumparatorul a vandut-o mai departe.


am gresit data
data de pe actul de vanzare cumparare este 26 septembrie 2014
in aceste conditii ,daca primesc o amenda (certificatul fiind inca pe numele meu )ce trebuie sa fac pentru a nu plati acea amenda.
revin cu o intrebare
in conditiile aratate mai sus pot merge la serviciul de inmatriculari sa declar masina vanduta?
daca da :
ce documente trebuie sa duc si unde trebuie depuse

multumesc!

Alte discuții în legătură

Radiere autovehicul guzanu guzanu Bună seara, am şi eu o mare problemă şi nu prea ştiu cum să o rezolv. in anul 2012 am vândut un autovehicul cu proces verbal de vânzare-cumpărare ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la serviciul inmatriculari marioaramuntean marioaramuntean Ce se intampla cu un auto inscris la primarie dar care nu mai e inscris la Serviciul Inmatriculari deoarece proprietatul a venit si a declarant ca masina e ... (vezi toată discuția)
Acte vanzare-cumparare auto tynatwine tynatwine In 2012 am vandut un autoturism . Masina a fost radiata de la fisc si i-a fost inmanata fisa fiscala cumparatorului. Vanzarea s-a facut prin contract ... (vezi toată discuția)