Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere autovehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere autovehicul

Bună seara,
am şi eu o mare problemă şi nu prea ştiu cum să o rezolv.
in anul 2012 am vândut un autovehicul cu proces verbal de vânzare-cumpărare şi am eliberat şi certificat fiscal. Maşina a fost luată în evidenţă la fisc de noul proprietar dar nu a fost radiată şi de la poliţie (cu toate că eu am scris pe talon înstrăinat către la data...). Acum 2 săptămâni m-am trezit cu o amendă de rovinietă. Întrebarea mea e cum să fac să radiez masina de la poliţie dacă nu mai am actele maşinii şi numerele de înmatriculare(tot ce mai am este contractul de vânzare cumpărare, copia de pe certificatul fiscal şi copie de pe cartea de identitate a cumpărătorului)?
Mulţumesc anticipat!
mergeti cu aceste acte la politie. daca la administratie nu mai figurati dvs. este bine. se poate demonstra actualul posesor al masinii.
cum să fac să radiez masina de la poliţie

Nu puteti radia bunul auto din evidenta politiei,deoarece radierea reprezinta cererea irevocabila de scoatere din circulatie a unui autovehicul
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a instrainarii acestuia,in baza contractului de vanzare-cumparare
In baza declaratiei notariale si a contractului de vanzare cumparare solicitati la SPR evidenta auto sa verifice dupa seriile de identificare auto actualul proprietar
Referitor la amenda pentru rovinieta,formulati contestatie impotriva PV pe care o motivati prin contractul de vanzare cumparare auto