Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina vanduta si nu gasesc proprietarul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina vanduta si nu gasesc proprietarul

Am vandut o masina si nu gasesc proprietarul.Mentionez ca eu platesc impozitul si imi vin amenzi de rovinieta acasa.Ce pot sa fac???:((
Asa se intampla cand se vinde o masina fara acte.
Daca aveti contract de v/c contestati in instanta amenzile.
Da,este adevarat,doar ca noi am vandut masina unui prieten si acel "prieten'' a vandut masina mai departe,intr-un final am fost contactata de un tip din Maramures,Sapanta,am facut act de vanzare-cumparare,cu actele am mers in primarie,si acolo l-au gasit pe sotul meu cu amenzi de circulatie si nu am putut obtine stampila de la amenzi pentru a finaliza fisa fiscala,fisa fiscala o am si-acum,am si contractul de vanzare-cumparare,dar,cand am contactat tipul pe care trebuia trecuta masina mi-a spus sec ca masina nu mai este la el,si-acum nu stiu cum sa procedez :(
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a instrainarii acestuia la data X,dlui Y=prieten
Cu declaratia notariala si in baza cererii de radiere,autoritatea fiscala urmeaza sa va radieze auto de pe rolul fiscal-conditionat de achitarea debitelor in evidenta
Impotriva amenzilor de la CNADR,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala,proband ca la data aplicarii sanctiunii nu mai erati proprietarul auto
Informati oficial SPR evidenta auto despre instrainarea auto,in vederea identificarii detinatorului acestuia
Termenul de finalizare procedura achizitie auto este de 30 de zile
Am si declaratie la Politia Suceava ca masina este instrainata.
SPR=???
MULTUMESC!