Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... rejudecarea unei cauze penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

rejudecarea unei cauze penale

Buna ziua,

va rog tare mult sa ma ajutati cu un raspuns. Sotul meu este inchis in urma unei condamnari de 7 ani pentru tentativa de omor. Tribunalul Buc l-a condamnat 1 an, curtea de apel la 4 ani si inalta curte de casatie si justitie la 7 ani. Va rog sa ma ajutati spunandu-mi daca se poate cere rejudecarea cazului si in ce conditii. Multumesc.
Daca in ultima instanta i-a ramas pedeapsa de 7 ani, atunci se poate incerca pentru ca legea spune ca nimanui nu i se poate ingreuna situatia in propria-i cale de atac.
La CEDO pentru incalcarea drepturilor.
Intotdeauna se alica legea mai favorabila in materie de penal!
Poate nu a fost propria cale de atac, ci recursul Parchetului.
Da, este clar ca parchetul s-a tinut scai si a declarat apel si recurs.
Chiar daca a decarat cale de atac si inculpatul s-a respins.

Nu se mai poate face nimic.
La CEDO poate avea sanse daca este nevinovat.
Cu siguranta Parchetul a declarat apel si recurs, cum era de asteptat Nu prea se poate aplica o pedeapsa de un an pt tentativa de omor, e cam absurd deoarece este una dintre cele mai grave infractiuni prevazute de legea penala.

Daca ICCJ i-a dat 7 ani, pai atat va avea de executat, bineinteles va putea fi eliberat conditionat putin mai devreme.

Asadar, daca nu este vorba despre apelul si recursul inculpatului nu s-a incalcat absolut niciun drept pt a se ajunge la CEDO.
ContSters178374, utilizator