Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia intrastat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia intrastat

Buna ziua,

In cazul in care pe durata unui an calendaristic o firma nu a mai avut achizitii si nici livrari intracomunitare, mai depune decl intrastat?

Care este baza legala? Multumesc frumos.
Baza legala pentru declaratiile intrastat este legea 422/2006.

Daca sunteţi inregistrat ca plătitor de T.V.A., realizaţi comerţ de bunuri cu alte state membre ale Uniunii Europene, cifra de afaceri depăşeşte pragul de 300.000 lei (RON) pentru achiziţii intracomunitare şi de 900.000 lei (RON) pentru livrări intracomunitare atunci sunteţi furnizor de informaţii statistice şi aveţi obligaţia de a transmite lunar, către INSTITUTUL NAŢIONAL DE STATISTICÃ, declaraţia Intrastat . Conform art.10 din Legea nr.422/22.11.2006, refuzul sau întârzierea transmiterii datelor statistice solicitate, precum şi comunicarea de date incorecte sau incomplete constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 7.500 lei (RON) la 15.000 lei (RON).

Pana nu notificati Institutul national de statistica ca nu mai indepliniti conditiile, depuneti declaratiile pe 0.