Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratie intrastat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratie intrastat

am o firma care a facut achizitii intracomunitare. se pare ca am depasit achizitii de 300 000 lei de la 1 ian 2012 pana in nov. nu am stiut ca trebuie sa depun declaratia intrastat la statistica. azi m-a sunat o doamna draguta si mi-a spus. a mai facut cineva,stie cum se face? este obligatoriu sa o depunem? care ar fi sanctiunile pentru nedepunere in termen?
ca oricum am depasit termenul ca se pare ca trebuia sa o depunem pe nov pana pe 15 dec, iar pe dec pana pe 15 ian.
#-o
Exista o aplicatie ce trebuie folosita pentru editarea declaratiei. O puteti descarca de aici http: //www.intrastat.ro/di2.php

Tot aici gasiti si un ghid pentru a folosi aplicatia cu o mai mare usurinta.
multumesc mult
o seara buna
sunt sanctiuni pentru nedepunere?
de pe www.intrastat.ro:
"Nedepunerea sau depunerea declaraţiei Intrastat conţinând date eronate se sancţionează cu amendă între 7.500 lei şi 15.000 lei."
Nu se face nici o referire la "depunerea cu intarziere".