avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie Intrastat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie Intrastat

In luna 10.2012, SC la care lucrez a depasit plafonul de 300.000 lei stabilit pentru anul in curs la introducerile intracomunitare. Avand in vedere faptul ca pana la 15.11 trebuie depusa declaratia intrastat va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarea intrebare:
- in declaratie trebuie trecute toate bunurile achizitionate in decursul anului pentru a demonstra ca valoarea lor depaseste pragul valoric stabilit sau doar bunurile achizitionate la momentul depasirii acestui prag???
Pt a ma face mai bine inteleasa voi exemplifica:
- 09.2012, achizitii intracomunitare in valoare de 215.000 lei (fara tva)
- 10.2012, achizitii intracomunitare in valoare de 295.000 lei (fara tva)
In declaratia intrastat trec denumirea si valoarea tuturo bunurilor achizitionate, sau doar pe cele din luna octombrie???#-o
In asteptarea raspunsului d-stra, va multumesc !!!
Cel mai recent răspuns: mirelanicola.72 , utilizator 06:58, 7 Noiembrie 2012
doar cele din octombrie .
Manual_pentru_furnizorii_de_informatii_statistice_partea_I_2012
3.2.1 Când intervine obligaţia de declarare?
"Operatorii economici ale căror introduceri au depăşit pragul stabilit pentru introduceri în cursul anului „n” (ex. 2012) au obligaţia să transmită declaraţii pentru acest flux de bunuri începând din luna în care pragul statistic a fost depăşit. "
Adica : luna ian : achizitii de 250.000, luna febr 60.000 atunci din luna febr - inclusiv trebuie declarat !!!

Cititi manualul sunt si exemple concrete si foarte bine explicate (Ex pt dvs la pag 16)
Il gasiti la adresa [ link extern ]
Multumesc fff mult pt amabilitate!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie achizitii intracomunitare DB56 DB56 Firma noastra ( platitoare de TVA ), cumpara produse din Germania, pe care le revinde beneficiarilor din Romania. Marfa este expediata direct din Germania ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa ma inregistrez in registrul intrastat? Carmen91 Carmen91 In luna decembrie 2009, am avut o achzitie intracomunitara, am facut declaratia Intrastat online si a fost respinsa, pt ca firma era necunoscuta. Cum ma pot ... (vezi toată discuția)
Intrastat stancristina1984 stancristina1984 am si eu nevoie de ajutor: in luna ian.2014 introduceri in val de 376.368,36lei , in lun feb.2014 introduceri de 102.738,70lei, in martie de 315.005.5 lei; ... (vezi toată discuția)