avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trebuie sa ma inregistrez in Registrul Intrastat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trebuie sa ma inregistrez in Registrul Intrastat?

In luna decembrie 2009, am avut o achzitie intracomunitara, am facut declaratia Intrastat online si a fost respinsa, pt ca firma era necunoscuta. Cum ma pot inregistra? Am inteles ca trebuie sa declar TVA lunar. Mai este vre-o declaratie in plus pt asa ceva? 092 sau 094 ori ambele?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 22:08, 16 Februarie 2010
pentru intrastat sint praguri valorice , respectiv pentru anul 2009 pragul valoric la achizitii intrac. este de 300.000 lei
Daca aic de la dvs e inferioara plafonului , nu aveti obligatie de declarare
Daca aic este superioara, aveti (aveati)obligatie de declarare, pina pe 15 .01.2010
Pentru anul 2009 treceti la TVA lunar in cazul achizitiilor intracomunitare de bunuri (din 2010 si pentru servicii). Trecerea la TVA lunar se face prin declaratia 092 care trebuia depusa in termen de 5 zile lucratoare de la inceputul lunii urmatoare celei in care ati facut achizitia (deci pana la 8 Ianuarie 2010 in cazul dumneavoastra). Detalii gasiti in OUG 34/2009.

Declaratia 094 nu trebuie sa o mai depuneti pentru ca una din conditiile care trebuie indeplinite pentru a o depune este "sa nu fi avut achizitii intracomunitare de bunuri in 2009". Vedeti si Ordinul presedintelui ANAF nr.7/2010, [ link extern ]
buna tuturor!firma noastra are doar exporturi in Germania,prestari servicii,in 2009 am depasit 900.000Lei.nu am depus declaratia intrastat pt ian si feb,ce pot face?la finante am depus totul...va rog dati-mi un sfat...multumesc anticipat,
intrastat se depune numai pentru livrari de bunuri ; prestarile de servicii nu se declara asa, ca n-ati gresit nimic :)
Uitati cine sint cei care au aceasta obligatie de raportare :
Obligaţia furnizării datelor Intrastat revine operatorilor economici care îndeplinesc următoarele condiţii:

* sunt înregistraţi în scopuri de taxă pe valoare adaugată (au cod de identificare fiscală);
* realizează schimburi de bunuri cu alte state membre ale Uniunii Europene;
* valoarea totală anuală a schimburilor de bunuri pentru fiecare din cele două fluxuri, introduceri respectiv expedieri, depăşeşte pragul valoric Intrastst stabilit pentru fiecare an.

Există două categorii de operatori:

* operatorii economici care în anul anterior au depăşit pragurile valorice stabilite pentru anul în curs vor transmite declaraţia Intrastat pentru toate lunile anului;
* operatorii economici care depăşesc pragurile valorice în cursul anului, transmit declaraţia Intrastat începând cu luna în care au fost depăşite pragurile valorice.
Daca veti incerca sa vedeti continutul unei declaratii intrastat, o sa observati ca se cere codul marfurilor asa cum apar ele in nomenclatorul vamal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie achizitii intracomunitare DB56 DB56 Firma noastra ( platitoare de TVA ), cumpara produse din Germania, pe care le revinde beneficiarilor din Romania. Marfa este expediata direct din Germania ... (vezi toată discuția)
Declaratie intrastat mirelanicola.72 mirelanicola.72 In luna 10.2012, SC la care lucrez a depasit plafonul de 300.000 lei stabilit pentru anul in curs la introducerile intracomunitare. Avand in vedere faptul ca ... (vezi toată discuția)
Declaratia intrastat si 390 nefertiti_g nefertiti_g buna ziua, livram marfa din romania, catre un stat membru ue,iar marfa de acolo pleaca catre un stat non-ue. se declara in intrastat si in 390 livrarea ... (vezi toată discuția)