Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia intrastat si 390
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia intrastat si 390

buna ziua,

livram marfa din romania, catre un stat membru ue,iar marfa de acolo pleaca catre un stat non-ue.

se declara in intrastat si in 390 livrarea catre statul ue?

multumesc,
390 : se declara factura. Daca factura se face catre o firma din statul UE( inreg in VIES) , da se declara. Daca factura se face catre nonUE - nu se declara
Intrastat: se declara miscarea de bunuri: deci se declara, indiferent unde se factureaza..
"Informaţiile privind pragurile valorice Intrastat se publică anual, în Monitorul Oficial al României, la sfârşitul anului anterior celui pentru care pragurile valorice sunt în vigoare. Pragurile valorice INTRASTAT stabilite pentru anul 2014 sunt:

pentru introduceri intracomunitare: 500.000 lei
pentru expedieri intracomunitare: 900.000 lei

Operatorii economici furnizori de date Intrastat trebuie să transmită lunar la INS, în format electronic, o declaraţie statistică în care sunt folosite următoarele noţiuni specifice:

introducere de bunuri: sosirea bunurilor în România din Statele Membre ale Uniunii Europene;
expediere de bunuri: ieşirea bunurilor din România către Statele Membre ale Uniunii Europene.

Pragurile valorice Intrastat reprezintă valori maxime a schimburilor intracomunitare sub care operatorii economici sunt scutiţi să transmită declaraţia Intrastat"