avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia intrastat si 390
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia intrastat si 390

buna ziua,

livram marfa din romania, catre un stat membru ue,iar marfa de acolo pleaca catre un stat non-ue.

se declara in intrastat si in 390 livrarea catre statul ue?

multumesc,
Cel mai recent răspuns: me.elena , utilizator 11:03, 29 Octombrie 2014
390 : se declara factura. Daca factura se face catre o firma din statul UE( inreg in VIES) , da se declara. Daca factura se face catre nonUE - nu se declara
Intrastat: se declara miscarea de bunuri: deci se declara, indiferent unde se factureaza..
"Informaţiile privind pragurile valorice Intrastat se publică anual, în Monitorul Oficial al României, la sfârşitul anului anterior celui pentru care pragurile valorice sunt în vigoare. Pragurile valorice INTRASTAT stabilite pentru anul 2014 sunt:

pentru introduceri intracomunitare: 500.000 lei
pentru expedieri intracomunitare: 900.000 lei

Operatorii economici furnizori de date Intrastat trebuie să transmită lunar la INS, în format electronic, o declaraţie statistică în care sunt folosite următoarele noţiuni specifice:

introducere de bunuri: sosirea bunurilor în România din Statele Membre ale Uniunii Europene;
expediere de bunuri: ieşirea bunurilor din România către Statele Membre ale Uniunii Europene.

Pragurile valorice Intrastat reprezintă valori maxime a schimburilor intracomunitare sub care operatorii economici sunt scutiţi să transmită declaraţia Intrastat"



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit iclaudia19 iclaudia19 buna ziua, am cumparat o masina dintr-o tara ue pe firma...mi s-a scazut tva-ul la cumparare...impozitul pe profit scade sau nu este deductibil...este prima ... (vezi toată discuția)
Declaratie achizitii intracomunitare DB56 DB56 Firma noastra ( platitoare de TVA ), cumpara produse din Germania, pe care le revinde beneficiarilor din Romania. Marfa este expediata direct din Germania ... (vezi toată discuția)
Intrastat stancristina1984 stancristina1984 am si eu nevoie de ajutor: in luna ian.2014 introduceri in val de 376.368,36lei , in lun feb.2014 introduceri de 102.738,70lei, in martie de 315.005.5 lei; ... (vezi toată discuția)