Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocatul confera data certa ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocatul confera data certa ?

Art 3.alin.1) din Legea 51/1995 : Activitatea avocatului se realizeaza prin:
c)"redactarea de acte juridice, atestarea identităţii părţilor, a conţinutului şi a datei actelor prezentate spre autentificare;
d) asistarea şi reprezentarea persoanelor fizice sau juridice interesate în faţa altor autorităţi publice cu posibilitatea atestării identităţii părţilor, a conţinutului şi a datei actelor încheiate;

Avocatul confera data certa?
Da, confera data certa. Actele dobandesc data certa din momentul atestarii si inregistrarii in registrul avocatilor datorita faptului ca acest registru face parte din categoria registrelor anume destinate (1182 c. civ.)
Tertilor le este opozabila numai data certa care se dobandeste prin una din urmat:
-din ziua cand inscrisul a fost prezentat la o institutie publica
-din ziua inscrierii lui intr-un registru anume destinat (cazul avocatilor)
-din ziua mortii partii care a semnat inscrisul sau a uneia dintre partile care a semnat
-prin trecerea actului chiar si prescurtat in acte intocmite de functionari publici, cum ar fi procese verbale ptr punere de sigilii, de inventariere etc.
Multumesc mult !