avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocatul confera data certa ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocatul confera data certa ?

Art 3.alin.1) din Legea 51/1995 : Activitatea avocatului se realizeaza prin:
c)"redactarea de acte juridice, atestarea identităţii părţilor, a conţinutului şi a datei actelor prezentate spre autentificare;
d) asistarea şi reprezentarea persoanelor fizice sau juridice interesate în faţa altor autorităţi publice cu posibilitatea atestării identităţii părţilor, a conţinutului şi a datei actelor încheiate;

Avocatul confera data certa?
Cel mai recent răspuns: Mihaela Enache , Avocat 22:30, 9 August 2011
Da, confera data certa. Actele dobandesc data certa din momentul atestarii si inregistrarii in registrul avocatilor datorita faptului ca acest registru face parte din categoria registrelor anume destinate (1182 c. civ.)
Tertilor le este opozabila numai data certa care se dobandeste prin una din urmat:
-din ziua cand inscrisul a fost prezentat la o institutie publica
-din ziua inscrierii lui intr-un registru anume destinat (cazul avocatilor)
-din ziua mortii partii care a semnat inscrisul sau a uneia dintre partile care a semnat
-prin trecerea actului chiar si prescurtat in acte intocmite de functionari publici, cum ar fi procese verbale ptr punere de sigilii, de inventariere etc.
Multumesc mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data certa/autentificare roumanie roumanie O intrebare de anul I cred. Dar am nevoie de unele lamuriri daca se poate. Care ar fi diferentele dintre data certa si inscrisul autentificat? Din cate ... (vezi toată discuția)
Contract comodat Iael Iael Cum capata data certa contractul de comodat , altfel decat prin autentificare la Notar (intrucat nu e obligatorie incheierea in forma autetica )? (vezi toată discuția)
Datã certã ! ITD ITD va rog sa-mi spuna cineva care sunt documentele care pot fi incheiate de avocat,cu dată certă. gasesc undeva o lista cu acestea? va super multumesc ! (vezi toată discuția)