Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract comodat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract comodat

Cum capata data certa contractul de comodat , altfel decat prin autentificare la Notar (intrucat nu e obligatorie incheierea in forma autetica )?
Iael, utilizator
Prin legalizarea lui de catre un avocat!
B-)
Sunt considerate de lege ca imprejurari care dau data certa: prezentarea inscrisului la o institutie de stat; inregistrarea intr-un registru public; mentionarea inscrisului, chiar intr-o forma prescurtata, intr-un act oficial, intocmit de o persoana care detine o functie de stat sau obstesca; decesul oricareia din persoanele care au subscris actul sub semnatura privata; darea de data certa la cererea celui interesat, de catre un organ notarial.
dcozma a scris:

Sunt considerate de lege ca imprejurari care dau data certa: prezentarea inscrisului la o institutie de stat; inregistrarea intr-un registru public; mentionarea inscrisului, chiar intr-o forma prescurtata, intr-un act oficial, intocmit de o persoana care detine o functie de stat sau obstesca; decesul oricareia din persoanele care au subscris actul sub semnatura privata; darea de data certa la cererea celui interesat, de catre un organ notarial.

Deci o data inscris la registru comertului, (la stabilirea sediului social sau a punctului de lucru ) contractul de comodat are data certa ?
Un act dobandeste "data certa " prin legalizarea facuta de un avocat. Prin inscrierea lui la Registrul comertului ca si sediu social nu as putea spune ca dobandeste "data certa", decat daca mergeti cu el la biroul de consultanta juridica din cadrul registrului comertului si solicitati data certa.

Dar intrebarea mea ar fi una puerila: la ce va trebuie un contract de comodat cu data certa?
:sorry:
S-a discutat anterior ca pt a fi acceptat de catre fisc , contractul de comodat trebuie sa aiba data certa .
In cazul unui SRL care ar fi procedura ?

Nu stiam ca avocatii legalizeaza acte .
Iael, utilizator