Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlul executoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlul executoriu

Rog sa ma ajute cineva. Am incheiat un contract de imprumut de consumatie( o suma de bani) sub semnatura privata . Ce sanse am sa-mi recuperez banii.Acest contract este considerat titlul executoriu conform noului cod.
Este considerat titlu executoriu daca este incheiat in forma autentica.
Sansele de reusita depind de solvabilitatea debitorului.
Totusi imi cer scuze ,dar n-am inteles daca acest contract este in forma autentica sa poata fi considerat titlu executor
Ce aveti dvs e un inscris sub semnatura privata, nu constituie titlu executoriu ci o dovada scrisa, va trebui sa va adresati instantei sa obtineti un titlu executoriu ( o hotarare judecatoreasca) si abia apoi va adresati unui executor judecatoresc.
Atunci de ce art. 2157 C.proc. civ spune ca poate fi titlul executoriu si un inscris sub semnatura privata?
Art ala se refera la contractul de comodat.