Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlul executoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlul executoriu

Rog sa ma ajute cineva. Am incheiat un contract de imprumut de consumatie( o suma de bani) sub semnatura privata . Ce sanse am sa-mi recuperez banii.Acest contract este considerat titlul executoriu conform noului cod.
cititi va rog art. 2165
ok- Dispoziţiile art. 2.157 alin. (1) se aplică în mod corespunzător şi împrumutului de consumaţie.

În ceea ce priveşte obligaţia de restituire, contractul de comodat încheiat în formă autentică sau printr-un înscris sub semnătură privată cu dată certă constituie titlu executoriu, în condiţiile legii, în cazul încetării prin decesul comodatarului sau prin expirarea termenului.

In cazul inscrisului dvs, nu e vb de un act incheiat in forma autentica si nici nu aveti data certa.

" Sunt considerate de lege ca imprejurari care dau data certa: prezentarea inscrisului la o institutie de stat; inregistrarea intr-un registru public; mentionarea inscrisului, chiar intr-o forma prescurtata, intr-un act oficial, intocmit de o persoana care detine o functie de stat sau obstesca; decesul oricareia din persoanele care au subscris actul sub semnatura privata; darea de data certa la cererea celui interesat, de catre un organ notarial. "

Mergeti cu actul la un executor si-o sa va trimita in instanta.
multumesc mult