avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general regularizare energie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

regularizare energie

Cum se inregistreaza o factura de energie in care s-a facut regularizarea si valoarea energiei e cu minus?Este o suma mai mare si contul de cheltuieli cu energia daca e folosit e cu semnul minus...#-o
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 11:57, 11 August 2011
O inregistrati normal, ca orice factura, cu semnul minus, in conturile 605 (si 4426), iar cand il veti inchidet prin 121 va fi tot cu minus. Scad in acest fel cheltuielile. La fel si la tva.
Si in bilant apar cheltuieli cu minus?X-(Nu prea sunt de acord...
Ce rulaj total are contul 605? Nu cred ca va avea sold negativ. Faceti referire la bilantul care va fi depus la 31.12.2011?
Pai toate conturile de cheltuieli la fel ca si cele de venituri se inchid prin 121. Deci nu are cum sa apara in bilant cu minus. Acolo, daca pe total an vor fi cheltuielile mai mari decat venituri, inseamna ca pe total exercitiu financiar veti avea pierdere.
Cam astea sunt articolele contabile"
(valoare cu minus)605 si 4426 %= 401 (total factura de regularizare consum curent cu minus)
(valoare cu minus)121 = 605 (valoare cu minus)
Nu cred ca aveti atata consum de curent de regularizat ca sa fie mai mare decat toate cheltuielile pe un an.
Deci daca inregistrez pe contul 605 valoarea energiei cu minus din regularizare,atunci rulajul contului 605 la 30.06.2011 este de -314 si in contul de profit si pierdere din bilant (formularul 20) voi avea la chletuieli cu energia -314,ceea ce nu-i corect dupa parerea mea...#-o

Alte discuții în legătură

Reducere comerciala primita si acordata G.V. G.V. Buna ziua, daca am cateva intrebari catre dvs. : 1, daca am o factura de reducere , se pune pe contul 609? (Reducere comerciala buc 1 valoare -150,00 ... (vezi toată discuția)
Eroare bilant 30.06.2011 demiankiki demiankiki Buna ziua Saptamana trecuta am depus bilantul si azi m-au sunat de la finante sa ma anunte ca s-a prelucrat bilantul depus dar cu ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 contawest contawest Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cum se trec in declaratia 101 sumele din ct.609 si 709 Va multumesc, (vezi toată discuția)