Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie+vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie+vatamare corporala

sambata noaptea 6.08.2011 fiind primul weekend petrecut acasa abia venit si eu in vacanta am mers la discoteca sa vad cum mai este..la un momentdat spre dimineata ma trage unul afara in laterala discotecii si incepe sa imi dea pumni..in coaste..in cap..si mi-a luat portofelul luandu-mi din el 100euro schimbati in lei apoi dupa ce a luat tot ce a fost de luat mi-a inapoiat portofelul cu cardurile si buletinul. tin sa mentionez ca in discoteca mi-a spus sa ii dau telefonul sa sune pe cnv si i l-am dat,apoi cand i l-am cerut a zis ca nu are el nici un telefon . telefon nou (nokia E5)-230E abia am dat pe el. Persoana care mi-a facut aceasta..o cunosc dupa nume..si a fost prima data cand am avut contact cu el. ce pot face? m-a si amenintat ca imi pune amenzi si nu stiu ce.. Ce pot face? va multumesc anticipat.
Mergi la medicul legist, daca ai urme, vanatai sa-ti dea un certificat si faci o plangere penala pentru vatamare corporala, amenintare si talharie.
bine.medicul legist unde este? unde gasesc acest cabinet?
liliana-caisin a scris:

Mergi la medicul legist, daca ai urme, vanatai sa-ti dea un certificat si faci o plangere penala pentru vatamare corporala, amenintare si talharie.

Nu faceti plangere penala pt vatamare corporala, amenintare si talharie ci doar pt infractiunea de talharie, celelalte doua infractiuni fiind absorbite de aceasta.
Pe medicul legist nu il luati dintr-un cabinet ca nu e stomatolog, ci mergeti la Institutul National de Medicina Legala si va scoateti de acolo certificat medico-legal.

ContSters178374, utilizator
nu stiu ce sa fac..sa depun plangere sau nu. pentru ca apoi sa nu am mai mari probleme cu acele persoane...sunt intr-o mare dilema.
Trebuie sa fie de-a dreptul idioti cei care v-au talharit daca indraznesc sa va mai faca ceva dupa ce depuneti plangere, pt ca risca mult mai multi ani cu inchisoarea, ba chiar arestarea preventiva.
Faceti plangere ca sa nu se mai repete astfel de fapte si sa va recuperati si prejudiciul, nu neglijati astfel de infractiuni deoarece cu siguranta. Acestia nu sunt la prima abatere si daca nimeni nu face plangere atunci cine va asigura ca nu vor mai face la fel?