Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit dividende

Problema grea la societatea unde am preluat de curand contabilitatea.

In decembrie 2009 profit.
In ianuarie 2010 sa repartizat pe dividende (nu cred ca a existat hotarare dar fosta contabila a inregistrat pe dividende). automat a inregistrat si impozitul pe dividende 457 = 446.

dar nu s-a declarat si nici nu s-a platit pana acum nimic. Intradevar nici dividendele nu au fost ridicate, dar stiu ca aveam termen 25.01.2011 pentru plata si declararea acestui impozit, iar la 30.06 mai era termen si la declaratia 205 privind dividendele.

Ce pot sa fac acum.
Important este sa cautati in dosarul de la bilant si sa stabiliti daca profitul a fost in urma AGA repartizat pe dividende.
Dupa aceea mai vedem ce e de facut.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Ce stiti e corect. Acum va ramane sa mai verificati clar daca s-au distribuit dividende (cereti materialele care au insotit depunerea bilantului) pentru a va lamuri si apoi trebuie sa incepeti sa pregatiti declaratiile 100 si 205 care trebuiau depuse si sa platiti impozitul pe dividende. Mai rau e vor fi ceva penalitati financiare pentru intarziere dar si pentru nedepunere la timp.
Problema nu ar fi in cazul in care ar fi ceva penalitati ca este vorba de o suma foarte mica, e vorba de amenzile ce vor veni pentru nedeclararea la termen in declaratia 100 si 205.

Am cautat in bilantul la 2009 si atunci nu au fost depuse si notele in care se specifica repartizarea profitului pe dividende. As putea sa fac ceva in acest caz in acest an?
Deci trebuie sa vedeti daca e in raportul administratorului si in procesul verbal al adunarii generale a asociatilor o referire , ceva la repartizarea profitului aferent exercitiului financiar 2009.
Daca sunteti ferm convinsa ca nu s-au facut repartizare de dividende, atunci anulati articolul contabil prin care a inregistrat si impozitul pe dividende 457 = 446.
Dar asta sa apar clar. Adica sa apara ceva de genul "profitul urmand a fi repartizat in exercitiile financiare viitoare.
Asa nu veti mai fi nevoita sa depuneti nici declaratiile 100 si 205.

AGA in 2010 a aprobat situatiile finaciare fara aceasta nota, si nu sa discutat nicaieri de repartizarea profitului 2009. Problema la care ma gandesc ar fi: in bilantul de la decembrie 2010 apare 446 cu sold, si ma gandesc ca dak eu in 2011 vin cu inversul formulei adica 446=457 - sa nu fie ceva probleme.

Oricum multumesc de ajutor.