avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului daca am 7 zile CFP
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului daca am 7 zile CFP

Problema cu CCC este urmatoarea:
Aproximativ,la inceputul lunii martie 2011 se implinesc 9 luni.
Martie 2010-angajata dar a avut 7 zile de CFP
Aprilie 2010-angajata luna intreaga
Mai-Octombrie 2010-Somaj
Noe 2010-Martie 2011- Probabil o sa fie angajata, ramane de vazut

Problema este acele 7 zile de CFP, din luna martie 2010. in rest nu cred ca ar fi problema.

Multumesc mult,
Stefan.

Va rog daca imi poate raspunde cineva sa imi spuna si articolul legistativ.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:23, 10 August 2011
Noe 2010-Martie 2011- Probabil o sa fie angajata, ramane de vazut

Cum???
Cele 7 zile nu sunt o problema (OUG 111/2010 art.4) dar cele 5 luni (nov-martie), da.


1. Daca e vorba numai de cele 7 zile atunci veti beneficia de CCC pana la 2 ani deoarece sunt permise si fractiunile de luna.
2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:
Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil AdinaTurcu AdinaTurcu Buna ziua! Ma numesc Adina si am o intrebare.In 2 mai 2011 am ramas fara serviciu datorita disponibilizarii dupa 4 ani de lucru . In data de 17 iunie 2011 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil corinaelena corinaelena buna ziua, sunt angajata din data de 21martie 2012, in ian 2013, feb, ,martie, si aprilie mi-a fost intrerupt contractul de munca cu cate 19 zile in ian, ... (vezi toată discuția)
Concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului nicu55 nicu55 Buna ziua,daca o mamica dupa nastere opteaza pentru CCC avand o vechime in munca de 5 ani dar in ultimile 12 luni a avut un CFS de 1 luna ,poate depune dosarul ... (vezi toată discuția)