Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor material acordat la nastere - actiune in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor material acordat la nastere - actiune in instanta

Buna ziua! Am nascut in septembrie 2010 si nu mi s-a acordat acel ajutor de nastere cf art 51 din ccmn 2010, cum ccmn 2011 nu mai exista, pot sa dau in judecata societatea pentru a-mi recupera acel salariu mediu la nivel de unitate.
mentionez ca am facut adresa la societatea la care am lucrat in sept 2010 si mi sa- refuzat plata acestuia.
Va multumesc
1. La data cand ati facut cererea era in vigoare CCMUNN pe anii 2007-2010.
2. Asa ca veti castiga procesul cu angajatorul.
va multumesc !
cu conditia ca actiunea in instanta sa fie introdusa inainte ca copilul sa implineasca 6 luni.
Va spun din proprie experienta!
Unele instante de judecata au considerat ca acest ajutor intra la drepturi salariale unde termenul de prescriptie este de 3 ani si au judecat in consecinta.
Este o abordare gresita , intrucat chiar Codul fiscal precizeaza ca ajutoarele pentru nastere nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit .. art.55 alin.4 lit.a C.fisc.