avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... uscatoria unui bloc nu o pot folosi toti locatarii?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

uscatoria unui bloc nu o pot folosi toti locatarii?

uscatoria unui bloc nu o pot folosi toti locatarii?

buna ziua. blocul in care locuiesc are uscatorie pentru care platim fiecare locatar. unde as putea sa fac o reclamatie si ce ar trebui sa scriu in ea deoarece administratorul blocului nu vrea sa ne lase sa o folosim. eu am mare nevoie pentru a usca rufele deoarece nu am balcon si locuim trei persoane intr-o garsoniera. va multumesc



Uscatoria scarii este destinata tuturor locatarilor.
Cum adica platiti pentru ea? Ce platiti?
De ce nu va lasa administratorul sa o folositi? Ce motiv are? Ce zice?

Nu administratorul trebuie sa faca regulile in scara, ci dv. locatarii ca este proprietatea dv., nu a administratorului.
Ma lovesc si eu de o situatie asemanatoare si anume:
locuiesc intrun bloc cu 3 nivele (12 apartamente)si la fiecare nivel exista cite un uscator,folosit dupa cum urmeaza:
-la et.1 este folosit de cele 2 apartamente de la parter
-la et 2 este folosit de un vecin de la et.2
-la et 3 este folosit de un vecin de la et 3
De uscatorul de la et 1 nu m-am legat pentru ca este folosit de cele doua familii de la parter,dar am fost si am vorbit cu ceilalti vecini care folosec celelalte 2 uscatoare si nici nu vor sa auda sa-mi permita si mie sa usuc rufe.
Cui ar trebui sa ma adresez ,ce organe sunt abilitate sa mediatizeze asemenea situatii?
Comitetului executiv, presedintelui.
Aveti dreptul la folosinta uscatoriei deoarece acelea sunt incaperi proprietate comuna si numai daca sunt inchiriate nu le puteti folosi.
La inchirierea lor trebuia sa fiti consultati.
De ce nu ne spuneti care este motivul pentru care administratora a inchis uscatorul ?.
Daca locuieste acolo aveti dreptul sa intrati inauntru si sa-i intindeti rufele in cap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uscatoria unui bloc nu o pot folosi toti locatarii? daneza_eu daneza_eu uscatoria unui bloc nu o pot folosi toti locatarii? buna ziua. blocul in care locuiesc are uscatorie pentru care platim fiecare locatar. unde as putea sa ... (vezi toată discuția)
Uscatoria blocului mariafusu mariafusu Am mai pus intrebari in legatura cu uscatoria dar totus nu inteleg ,daca la un bloc cu 4 nivele exista cite o uscatorie la fiecare nivel ,fiind 4 apartamente ... (vezi toată discuția)
In ce conditii si de catre cine pot fi amendata? - uscatoria blocului simonasim simonasim Buna ziua, locuiesc la bloc si de cand m-am mutat vecinii mei nu mai incap de mine.La inceput ,seful de scara mi-a spus ca nu am dreptul sa-mi usuc rufele in ... (vezi toată discuția)