Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepuirle minorului pot fi atacate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepuirle minorului pot fi atacate?

Daca pe numele copilului meu se face un act de vanzare/cumparare a unui imobil, copilul intrand in posesia bunului imobil, bancile pota ataca actul de vanzare/cumparare (parintii copilului fiind in incapacitate de plata rate bancare)?
NU se poate.
Depinde, dvs. ii vindeţi minorului? Ar putea fi apreciată ca fiind o vânzare pentru a prejudicia dreptul creditorului , caz în care creditorul ar putea intenta acţiunea revocatorie.
Dacă încă nu aveţi un litigiu cu banca puteţi încerca, fiindcă ar trebui ulterior,în caz de litigiu, să se demonstreze reaua dumneavoastră credinţă.
Banca poate promova actiune in simulatie a contractului de vanzare-cumparare, in forma simulatiei prin interpunere de persoane, cu scopul de a demonstra ca beneficiari ai contractului sunt parintii, nu copilul.
Proba poate fi facuta cu usurinta, atunci cand copilul nu are venituri proprii din care sa poata achita pretul vanzarii, fiind evident ca cei care au platit pretul au fost parintii.
ContSters103772, utilizator
Problema este urmatoarea. Matusa mea dispune de o suma de bani si doreste sa ia o proprietate, pe numele unuia dintre parinti. Nu am dori acest lucru pt ca banca sa nu ia proprietatea, de aceea as dori sa stiu daca o cumpara de la inceput pe numele copilului de 8 ani, daca bancile pot ataca dupa.
ori ii doneaza matusa suma de bani cu care minorul cumpara casa, ori cumpara minorul si doar se trece matusa ca procurator de fonduri ( in varianta asta ar fi cel mai ieftin) , ori matusa cumpara casa pe numele ei si i-o doneaza minorului. in toate variantele, aveti nevoie de acordul autoritatii tutelare
matusa are mostenitori rezervatari ( copii, sot , parinti) ? sau creditori ?