Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general comert cu producatorii agricoli-acte contabile necesare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

comert cu producatorii agricoli-acte contabile necesare

Buna ziua,
As vrea sa deschid o firma care sa colecteze de la tarani diverse produse agricole, si pe care sa le vand mai departe, eventual si la export.As dori sa stiu ce acte sunt necesare in momentul in care cumpar marfa de la tarani(ce acte trebuie sa aiba ei si ce acte trebuie sa le eliberez eu) pentru ca banuiesc ca trebuie sa imi incarc stocul cumva cu aceste produse pentru a le putea factura mai departe. Va multumesc si astept raspunsuri.
borderou de achizitie de la persoane fizice(cind cumparati)apoi dispozitie de plata (cind platiti) .Dar trebuie retinut impozit la susa 16%
Din cate am aflat, taranii se feresc sa li se faca acte...vor banii si atat, probabil tocmai din cauza asta, sa nu plateasca impozit. Eu ca firma care colectez de la ei,pot sa o fac fara sa le intocmesc acte de achizitie si apoi sa vand marfa legal, cu factura?
Intreb si eu...ce vindeti daca nu aveti documente care sa ateste achizitia?#-o
asa ma gandeam si eu...:D , dar cum sa-i conving pe oameni sa le fac acte pe marfa...probabil platind-u-le peste pretul marfii si cei 16% pe care ei trebuie sa-i ramburseze...
Trebuie sa intocmiti borderou de achizitie si sa faceti intrarea produselor.
Nu stiu cum ii convingeti pe producatori, aceasta e o problema pe care trebuie sa o rezolvati Dvs..:sorry: