Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... numar tarla si parcela gresita in contract de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

numar tarla si parcela gresita in contract de vanzare cumparare

Buna ziua,
V-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de o anumita situatie la care incerc sa gasesc o rezolvare.Am cumparat acum 2 ani un teren in suprafata de 11000 mp de la o persoana care primise titlul de proprietate asupra acelui teren in baza unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile din acelasi an.pe titlul de proprietate vecinii erau trecuti corect doar ca era gresit nr de tarla si de parcela.
contractul de vanzare cumparare a avut ca si scop renta viagera si a putut fi facut in baza unei adeverinte de la primarie..a titlului d eprorietate si a unui plan parcelar care a devenit si parte a cvc.Probleme este ca acest plan parcelar de la primarie este gresit si el a stat la baza contractului de vanzare cumparare cat si a titlului de propr si a instantei judec.
Recent cand am incercat sa intabulez terenul el nefiind intabulat de fostul proprietar care avea titlu de propr pe el, topograful mi a spus ca terenul este real intr o alta tarla si parcela si ca ii tb avederinta de la primarie cu localizarea exacta si nr de tarla si parcela reale si apoi rectificarea contractului de vc ,[entru a putea depune toate actele la cadastru spre a intabula terenul pe numelke meu.
Intrebarea mea este:...care ar fi etapele care ar tb parcurse de mine in acest caz?sa ma duc la primarie la dl de acolo care se ocupa cu cadastru sa il lamuresc unde exact este terenul si sa imi dea o adeverinta cu tarlaua si parcela corecte?trebuie apoi sa ma duc la acelasi notar sa imi rectifice cvc?aveti idee ce acte mi ar tb la notar sa mi rectifice nr de tarla si parcela?pe langa asta imi zicea cineva ca ar tb modificat si titlul de propr a celui de la care am cumparat dar fiinca pe acel titlu era doar terenul cumparat de mine,la vanzare notarul a scris pe titlul original ca s a instrainat tot terenul de pe acel titlu si in prezent vanzatorul nu mai are originalul,el vanzandu mi mie tot terenul de pe acel titlu in consecinta nemaiavand ce face cu acel titlu.
sperand ca am explicat cat de cat problema mea va rog din suflet sa ma ajutati raspunzandu mi la intrebarile mele legate de aceasta situatie
va multumesc anticipat
Cu siguranta primul drum trebuie facut la primarie, pentru lamurirea situatiei.
Nu luati de buna afirmatia expertului cadastral, ca terenul se afla in alta tarla si parcela. Aceasta afirmatie trebuie analizata si cu cei de la primarie. Pentru ca, daca planul parcelar era gresit, atunci este posibil ca toate titlurile de proprietate emise in comuna sa fie gresite. Sau este posibil ca aceeasi tarla si parcela, trecute pe titlul celui de la care ati cumparat, sa apara pe inca un alt titlu de proprietate al cuiva din comuna. Aceeasi posibilitate si in ceea ce priveste numerele de tarla si parcela indicate de expertul cadastral.
Este clar ca daca este o greseala in actul dvs., aceasta greseala a fost preluata din titlul de proprietate al celui care v-a vandut. Prin urmare, acest titlu trebuie rectificat primul si apoi contractul de vanzare-cumparare.
multumesc pentru raspunsul prompt..in primul rand.
dupa cum mi a aratat ing cadastral terenul intradevar se afla in alta tarla si nu are cum sa aiba nr de parcela trecut in planul parcelar.planul parcelar este gresit doar pt parcela in discutie.ing cadastral doar mi a zis ca terenul in cauza nu are cum sa fie in tarlaua si parcela indicata in planul parcelar insa nu mi a putut da date despre nr real al parcelei.
una din probleme e ca pentru ca pe titlul acela fiind doar suprafata ce am cumparat o eu,vanzatorul nu mai are titlul de proprietate,nemaifiindu i de folos adata ce a vandut mie toata suprafata trecuta pe el.intradevar greseala a fost preluata de pe titlul de proprietate si de pe planul parcelar care a si stat la baza intocmirii titluiilui d eproprietate.
daca e asa....care ar fi rostul rectificarii titlului de propr atata timp cat vanzatorul nici nu il mai are si nici nu mai poate fi folosit pt alta vanzare fiind vandut mie tot terenul d epe titlul ala.
daca ar fi sa fie asa...cum ar tb priocedat pentru rectificarea titlului si a contractului?
multumesc mult pentru raspunsuri:)
vamai mentionez ca vanzatorul imi este vecin si il cunosc de ff mult timp terenul fiind recuoscut ca pozitie de toti vecinii si vanzatorul fiind de buna credinta.
mainutzel, utilizator
Tot la primarie veti putea rectifica si titlul de proprietate al vanzatorului. Autoritatea emitenta a titlului este Comisia locala de aplicare a legilor fondului funciar, care functioneaza in cadrul primariei.
Trebuie rectificat si titlul pentru a exista o continuitate si identitate scriptica intre terenul pentru care acesta a fost emis si terenul vandut.
multumesc mult,insa nu inteleg ce rost are sa fie rectificat titlul cand acesta nici nu mai exista fizic la vanzator pt ca fiind vandut tot terenul de pe titlu vanzatorul nu l a mai pastrat si ce logica mai are sa rectifici titlul cand acesta nu mai poate fi folosit la nimic tot terenul de pe el fiind vandut?la fel ce folos ar avea continuitatea scriptica cand titlul nu mai poate fi folosit?
plus ca din ce imi amintesc titlul a fost emis de cadastru ,conform unui dosar intocmit de primarie.