avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare-cumparare pe baza de PV de punere in posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare-cumparare pe baza de PV de punere in posesie

Buna ziua!
Conform legii 18/1991 în anul 2003 mi s-a atribuit cu titlu de proprietate suprafața de 2500 mp teren extravilan din cei 5000 mp care se cuvin.Cum nu am act de proprietate pe casa si doresc acest lucru mi s-a intocmit un proces verbal de punere in posesie pentru diferenta de pana la 5000 mp (1000 mp gradina si casa, teren intravilan + 1500 mp extravilan) spunandu-mi ca tine loc de act de proprietate.Casa este construită din 1960 pe teren provenit de la socri, fără acte însă, dar înscris în registrul agricol pe numele soțului și platind impozit anual inca din 1958.S-au facut masuratori in 2011 pentru inscrierea gradinii si casei in CF.Doresc sa stiu daca se poate instraina casa prin act de vanzare-cumparare pe baza acestor documente - titlu de proprietate pe cei 2500 mp, proces verbal de punere in posesie pentru diferenta de pana la 5000 mp, inscriere in CF?


Cel mai recent răspuns: F-X1 , utilizator 17:02, 24 August 2011
pai daca ai inscris casa in CF, poti sa faci vanzarea, deci daca ai CF pe casa. Altfel doar promisiune de vanzare-cumparare, nu stiu ca vreun notar sa faca act de vanzare-cumparare fara CF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Discrepanta intre trei acte si realitate cyan cyan Am urmatoarea problema si nu stiu cum sa-i dau de capat.:( Am deschis acum 2 ani succesiune dupa decesul mamei si am depus actele pe care le aveam in acel ... (vezi toată discuția)
Ce este de facut ???????????? klaudia772001 klaudia772001 E o poveste un pic mai lunga si trebuie sa o iau de la inceput. Casa socrilor mei este impartita in doua 1/2 apartine lor si 1/2 bunicii.Bunica a decis sa ... (vezi toată discuția)
Aplicare legea 18/91 stregicu stregicu Buna ziua Dupa decesul mamei mele eu impreuna cu sora mea am actionat in judecata comisia locala pentru aplicarea legii 18/91 ca sa elibereze titlurilor de ... (vezi toată discuția)