Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 010

cu privire la declaratia 010, ca firma noua trebuie sa estimez cifra de afaceri????

daca da, cum sa procedez? , va fi inferioara plafonului de scutire prevazut la art.152 din codul fiscal

Impozitul pe profit va fi luat in evidenta incepand cu data infiintarii firmei ? sau numai specific data luarii in evidenta, deoarece sunt firma noua?

Presupun ca nu doriti sa fiti platitoare de tva. Cifra de afaceri o estimati astfel incat sa se incadreze pana la 35 000 euroi (la cursul de schimb din 31 decembrie 2006 adica data aderarii) adica119.000 lei.
Data pentru luarea in evidenta ca platitor impozit pe profit e data cand va inregistrati la finante, iar depunerea declaratiei si plata vor fi facute trimestrial.
george-neagu, moderator
Buna ziua,
va multumesc pentru mesaj, doresc sa sa fiu platitoare de tva. cifra de afaceri va fi 119 000 / 12 = 9916.6 x cu lunile care au mai ramas pana la sfarsitul anului??
Da,asa este.Pentru a deveni platitoare de tva studiati noile norme pentru optiunea platitor de tva-anexa de la declaratia 010.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
da, am studiat, dar practica te omoara, le citesc si le rascitesc si nu stiu ce casuta sa bifez, pe declaratia 010
Unde nu stiti lasati necompletat si va ajuta persoana de la ghiseul unde veti depune formularul. Sa aveti la dumneavostra 2 exemplare.