avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 010

cu privire la declaratia 010, ca firma noua trebuie sa estimez cifra de afaceri????

daca da, cum sa procedez? , va fi inferioara plafonului de scutire prevazut la art.152 din codul fiscal

Impozitul pe profit va fi luat in evidenta incepand cu data infiintarii firmei ? sau numai specific data luarii in evidenta, deoarece sunt firma noua?

Cel mai recent răspuns: ancut75 , utilizator 15:38, 12 August 2011
Presupun ca nu doriti sa fiti platitoare de tva. Cifra de afaceri o estimati astfel incat sa se incadreze pana la 35 000 euroi (la cursul de schimb din 31 decembrie 2006 adica data aderarii) adica119.000 lei.
Data pentru luarea in evidenta ca platitor impozit pe profit e data cand va inregistrati la finante, iar depunerea declaratiei si plata vor fi facute trimestrial.
Ultima modificare: Joi, 11 August 2011
george-neagu, moderator
Buna ziua,
va multumesc pentru mesaj, doresc sa sa fiu platitoare de tva. cifra de afaceri va fi 119 000 / 12 = 9916.6 x cu lunile care au mai ramas pana la sfarsitul anului??
Da,asa este.Pentru a deveni platitoare de tva studiati noile norme pentru optiunea platitor de tva-anexa de la declaratia 010.
Ultima modificare: Joi, 11 August 2011
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
da, am studiat, dar practica te omoara, le citesc si le rascitesc si nu stiu ce casuta sa bifez, pe declaratia 010
Unde nu stiti lasati necompletat si va ajuta persoana de la ghiseul unde veti depune formularul. Sa aveti la dumneavostra 2 exemplare.

Alte discuții în legătură

Vector fiscal depus la onrc la deschiderea firmei AngelaSimina AngelaSimina Buna Ziua, Va rog. Ma nedumereste o optiune din vectorul fiscal care e depus la ONRC odata cu dosarul de infiintare. La TVA puncthul 1.2 se poate ... (vezi toată discuția)
Declaratiile 010 si 098 31101979 31101979 Buna ziua. Am si eu o intrebare la dumneavoastra. O societate nou infiintata in iulie 2013 care este neplatitoare de tva dar cu impozit pe profit 16% vrea sa ... (vezi toată discuția)
Anexa privind vectorul fiscal - mod de completare Victorius Victorius La completarea cererii de inregistrare, anexa 1 referitor la inregistrarea fiscala nu stiu daca trebuie bifate casutele 6 - 12 (care se refera la contributiile ... (vezi toată discuția)