Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ipoteca apartament
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ipoteca apartament

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: am facut credit pt un apartament, cu ipoteca pe acel apartament. Intrebare: In cazul in care voi ajunge in imposibilitate de plata a creditului, banca poate incepe urmarirea si pe alte bunuri detinute, nu numai pe apartamentul ipotecat??

Multumesc
gabi111415 a scris:

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: am facut credit pt un apartament, cu ipoteca pe acel apartament. Intrebare: In cazul in care voi ajunge in imposibilitate de plata a creditului, banca poate incepe urmarirea si pe alte bunuri detinute, nu numai pe apartamentul ipotecat??

Multumesc

Da, insa doar daca din "valorificarea imobilului ipotecat" (vanzare prin licitatie publica/executare silita) nu se recupereaza debitul datorat-includ aici si- dupa caz , daca se apeleaza la un executor judecatoresc (si nu bancar) cheltuielile aferente procedurii executarii silite (onorarii avocati, executori judecatoresti, taxe de timbru, etc.).
Eu as zice ca -doar daca asta functioneaza pe noul cod civil, din cate imi amintesc exista o prevedere de genul asta acolo-sau poate visez eu. In prezent creditorul poate porni executarea silita concomitent pe toate bunurile. Evident, nu vor lua mai mult decat se datoreaza plus cheltuieli de executare, dar asta nu inseamna ca nu pot executa silit orice bun al debitorului.
Jocandi Causa a scris:

Eu as zice ca -doar daca asta functioneaza pe noul cod civil, din cate imi amintesc exista o prevedere de genul asta acolo-sau poate visez eu. In prezent creditorul poate porni executarea silita concomitent pe toate bunurile. Evident, nu vor lua mai mult decat se datoreaza plus cheltuieli de executare, dar asta nu inseamna ca nu pot executa silit orice bun al debitorului.

In practica, totul este "hazardat"...iar daca creditorul isi permite luxul de a achita cheltuielile de executare privind posibila executare silita a oricarui bun al debitorului, s-ar putea lua in calcul si o executare silita concomitenta pe toate bunurile debitorului, de ce nu? :)
de acord cu dvs. Legal, cheltuielile de executare ar trebui raportate la creanta de recuperat. Dar executorii judecatoresti, au inventat H 2/2007 a UNEJ prin care pot lua bani ori de cate ori isi golesc stomacul de gaze. Asadar, practic cheltuielile de executare sunt mult mai mari daca se executa mai multe bunuri, aveti dreptate.