Forum Discuţii juridice Executare silită Executare casa
Discuție deschisă în Executare silită

Executare casa

Am luat cu credit ipotecar acum 5 ani un apartament pe care trebui sa-l platesc 30 ani.

Daca in urma unui proces penal se ajunge la concluzia ca am de achitat o suma de 15.000 euro, mi se poate scoate la licitatie apartamentul?

Salariul meu este mic, alte bunuri ( masina etc...) nu am, doar apartamentul care este ipotecat la banca ar mai ramane? Poate sa mi-l ia?
Puteti face contestatie la executare pt ca chiar daca v-ar executa ap, banii s-ar duce la banca.
Da, vi se poate executa apartamentul. Singura problema care ar putea interveni ar fi in sensul in care nu si-ar recupera mai nimic deoarece s-ar inscrie in executare si creditorul garantat care v-a acordat imprumutul pentru a va achizitiona casa.
Recupereaza cel putin cheltuielile de executare, adica cel putin onorariul de avocat in faza executarii silite si pe cel de executor, e oricum ceva.
Da, sunt cheltuieli efectuate in cadrul procesului de executare insa banuiesc ca orice creditor are in gand sa isi recupereza creanta pe care o are si nu eventualele cheltuieli ocazionate de recuperare... :)
creditorul da, dar executorul are doar interesul sa isi ia onorariul. :) de aia nu il intereseaza ca nu are ce distribui creditorului sau si de aia intotdeauna executa imobilele, chiar si pe cele ipotecate in favoarea altor creditori.
ContSters214341, utilizator