Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Va rog raspuns urgent!!!!Acces dosar achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Va rog raspuns urgent!!!!Acces dosar achizitii publice

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca intr-o procedura de achizitie publica, pana la semnarea contractului cu ofertantul castigator, ceilalti operatori economici pot sa vizualizeze documentele de calificare a tuturor implicati in licitatie. Ba mai mult daca se permite contestarea deciziei castigatoare, iar in cadrul contestatie sa faca referire la documentele de calificare ale ofertantului castigator si sa ataseze ca anexe pagini din eligibilitatea acestuia?
In principiu, etapa verificarii eligibilitatii e publica ... deci nu vad de ce nu ati putea avea acces la aceasta parte din oferta.
Procesul verbal de stabilire a ofertei castigatoare poate fi contestat ... se poate face referire la anumite documente, dar nu e obligatoriu ... orcum intreaga documentatie de achizitie se transmite in copie certificata ANRMAP in vederea solutionarii contestatiei.
Buna ziua,
In primul rand multumesc pentru punctul de vedere...
Mai am totusi o intrebare...prin fatul ca un operator economic participant la procedura in cauza poate vizualiza calificarile celorlalti candidati nu se incalca art. 12, aliniatele c si d, din Legea 544/2001 in care se subliniaza:

Art. 12
(1) Se excepteaza de la accesul liber al cetatenilor, prevazut la art. 1 si, respectiv, la art. 11^1, urmatoarele informatii
a) informatiile din domeniul apararii nationale, sigurantei si ordinii publice, daca fac parte din categoriile informatiilor clasificate, potrivit legii;
b) informatiile privind deliberarile autoritatilor, precum si cele care privesc interesele economice si politice ale Romaniei, daca fac parte din categoria informatiilor clasificate, potrivit legii;
c) informatiile privind activitatile comerciale sau financiare, daca publicitatea acestora aduce atingere dreptului de proprietate intelectuala ori industriala, precum si principiului concurentei loiale, potrivit legii
d) informatiile cu privire la datele personale, potrivit legii;
e) informatiile privind procedura in timpul anchetei penale sau disciplinare, daca se pericliteaza rezultatul anchetei, se dezvaluie surse confidentiale ori se pun in pericol viata, integritatea corporala, sanatatea unei persoane in urma anchetei efectuate sau in curs de desfasurare;
f) informatiile privind procedurile judiciare, daca publicitatea acestora aduce atingere asigurarii unui proces echitabil ori interesului legitim al oricareia dintre partile implicate in proces;
g) informatiile a caror publicare prejudiciaza masurile de protectie a tinerilor.
Calificarile respective contin totusi contracte de munca a persoanelor implicate in executia contractului, contin copii dupa contracte care sunt confidentiale...si alte informatii care tin strict de firmele care au ofertat...
Si mai mult nu intra in contradictie cu OUG 34/2006, ART 24:"Fara a aduce atingere celorlalte prevederi ale prezentei ordonante de urgenta, autoritatea contractanta are obligatia de a asigura garantarea protejarii acelor informatii pe care operatorul economic le precizeaza ca fiind confidentiale, in masura in care, in mod obiectiv, dezvaluirea acestor informatii ar prejudicia interesele legitime ale operatorului economic, in special in ceea ce priveste secretul comercial si proprietatea intelectuala"si cu declaratia de confidentialitate pe care membrii comisiei de evaluare o semneaza ?
Multumesc!
Contestatia o puteti face la CNSC(daca procedura este dupa OUG 34) in termen de 5 sau 10 zile (functie de valoare). La CNSC aveti acces la dosar (mai putin ofertele celorlalti).
Faceti o notificare la AC , prin care solicitati ce doriti, si in functie de raspuns puteti face contestatie la CNSC. Aceasta se poate doar in termenul din OUG 34.
Speta este in felul urmator...nu eu as vrea sa fac contestatie la CNSC...eu sunt ofertantul castigator...Unul dintre ceilalti participanti a facut contestatie la CNSC privind comunicarea rezultatului procedurii. In cadrul contestatiei apar referiri la ofertantul castigator, adica la mine, motivand ca firma mea nu a indeplinit cerintele minime de calificare, iar ca anexe apar parti din documentele de calificare depuse de noi in cadrul ofertei...
Se poate asa ceva?
Dosarul achizitiei este public , dupa transmiterea comunicarilor, si poate fi accesat inclusiv la CNSC de catre contestatar, cu exceptia propunerilor tehnice(art.274, alin.4 din OUG 34).

Daca va simtiti lezati, se poarta mai nou cererea de interventie in contestatie, in calitate de ofertant castigator.