avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somerul poate fi recenzor?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somerul poate fi recenzor?

O persoana ce primeste indemnizatie de somaj se poate angaja cu contract civil pentru a fi recenzor la recesamantul persoanelor din octombrie 2011 sau daca se angajeaza, pierde dreptul de a mai primii indemnizatie de somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:05, 13 August 2011
Multumesc pt raspuns.
ART. 44
Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
....
b) la data cand realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;
....
ART. 45
(1) Suspendarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
...
c) la data incadrarii in munca, conform legii, pe o perioada de cel mult 12 luni;
p...
ATENTIE SOMERI !!!

NU SCRIE NICAIERI CA SE POATE SUSPENDA PLATA INDEMNIZATIEI DE SOMAJ PE O PERIOADA DE 1 LUNA SAU DOUA SAPTAMANI LA CEREREA BENEFICIARULUI ,LA DATA INCADRARII IN MUNCA PE BAZA UNUI CONTRACT CIVIL SI NICI REPUNEREA IN PLATA LA INCETAREA CONTRACTULUI CIVIL IN CAZUL CAND ALEGETI SA MERGETI CA RECENZORI LA RECESAMANTUL DIN OCTOMBRIE 2011.

Dar daca totusi SE POATE indicati-mi va rog careva legea si articolul care face posibil acest lucru pentru ca eu cred ca la art 45 aliniatul 1 lit c se face referire la un contract de munca pe durata determinata si nu la conventie civila.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 August 2011
doru1961, utilizator
1. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 15.
(1) Somerii prev?zuţi la art. 17 din lege, care realizeaz? venituri din activit?ţi autorizate potrivit legii, vor beneficia de indemnizaţie de şomaj în condiţiile art. 34 alin. (1), respectiv alin. (3) din lege, dac? dovedesc c? acele venituri, determinate potrivit art. 6, nu dep?şesc valoarea indicatorului social de referinţ? al asigur?rilor pentru şomaj şi stimul?rii ocup?rii forţei de munc? în vigoare în luna pentru care se face dovada.

(2) Prin activit?ţi autorizate potrivit legii se înţelege activit?ţile economice desf?şurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

2. Veniturile din conventii civile nu fac parte din venituri obtinute din activitati independente (cel putin asa reiesedin textul de mai sus).
3. Cel mai bine este sa mergeti direct la AJOFM sa vaspuna daca sepoate asa cevafara sa pierdeti indemnizatia de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrerupere somaj perioada determinata CELENAROM CELENAROM daca sunt in somaj si ma angajez cu contract de munca pe perioada determinata sa zicem 3 luni la o firma iar ulterior ma angajez la o alta firma tot pe ... (vezi toată discuția)
Cum pot lucra legal pe perioada somajului fara a pierde indemnizatia?! Angelinne Angelinne Mentionez ca momentan sunt in somaj si as dorii sa merg intr-un centru spa sa lucrez citeva ore pe luna si as dorii sa stiu ce modalitate legala as avea de ... (vezi toată discuția)
Incetare plata indemnizatie de somaj popmari popmari Buna ziua Am si eu o nelamurire in legatura cu incetarea platii indemnizatiei de somaj si anume: -am depus dosarul pentru somaj la data de 26.10.2011 si s-a ... (vezi toată discuția)