Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune-acte necesare cu semnul întrebãrii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune-acte necesare cu semnul întrebãrii

Bună ziua! Vă scriu în numele unui vecin de-al meu care m-a rugat să vă prezint următoarele: tatăl i-a murit acum 21 de ani iar mama, în urmă cu 7 ani. Până acum, nu au deschis succesiune după ambii defuncți. Dânsul, a avut de-asemenea 5 frați, dintre care 3 sunt în viață și 2 decedați. Unul dintre frații decedați, nu a fost căsătorit însă are copii pe numele lui.
În urma prezentării la notariat, li s-au cerut următoarele acte :
-după părinții decedați:
1. sesizarea și cererea pentru defuncta...(mama decedată)
2.certificatele de naștere , căsătorie și actele de identitate în original + copie al defuncților după care se face succesiunea
3.extras C.F. pentru informare -Carte Funciară
4. actul în baza căruia s-a dispus întabularea (copie legalizată din arhiva CF)

- după primul frate decedat:
5.certificat de naștere, căsătorie și act de identitate copie +original al soției fratelui decedat
6.certificate de naștere, căsătorie și acte de identitate ale moștenitorilor

-după cel de-al doilea frate decedat și necăsătorit:
7.cererea și sesizarea pt. defunct;
8.adeverință din Registrul Agricol
9.certificat de atestare fiscală pt. defunct;
10. alte acte privind bunurile rămase după defunct;
11. certificat de deces;
12. certificate de naștere, căsătorie și acte de identitate ale moștenitorilor

Întrebare este următoarea:
1) este obligatoriu să deschidă succesiune și după mamă, având în vedere că
toate proprietățile sunt doar pe numele tatălui?
2) este obligatoriu să anexezi și actele de identitate originale ale celor decedați, știind că ele nu mai există din momentul în care s-a eliberat certficatul de deces?
3) este necesar ca să se depună la dosar actele de la p.7,8,9,10 după cel de-al doilea frate decedat dar care nu este căsătorit și are moștenitorii lui rezultați dintr-un concubinaj?
4. În ce constă cererea și sesizarea pentru defunct? Din păcate, notarul nu a dat nici un fel de explicații.
da, este obligatoriu sa fie dezbatute ambele succesiuni intrucat dupa moartea sotului, sotia a mostenit 1/4 din bunurile care apartineau sotului. toate actele care au fost cerute de catre notar sunt esentiale la succesiune.
Am în?eles, dar, buletinele (original +copie) ale defunc?ilor?Ele nu mai există.
Vă rog să ne spune?i exact, care sunt pasii care trebuiesc facute pentru deschiderea succesiunii după mamă si tata in ordinea lor.