Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie de invaliditate si intreprindere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie de invaliditate si intreprindere individuala

Daca o persoana beneficiaza de o pensie de boala dar care ii acorda posibilitatea de a fi angajat 4 ore pe zi si doreste sa-si infiinteze o intreprindere individuala ca si contabil, poate sa faca acest lucru pastrandu-si in acelasi timp si pensia de boala? Multumesc.
Da..
Daca suntei in pensie de boala gr.3 cu drept de lucru 4ore puteti sa va faceti PFA ca si contabil Autorizat,va pastrati pensia.
anca@opensys.ro a scris:

Daca o persoana beneficiaza de o pensie de boala dar care ii acorda posibilitatea de a fi angajat 4 ore pe zi si doreste sa-si infiinteze o intreprindere individuala ca si contabil, poate sa faca acest lucru pastrandu-si in acelasi timp si pensia de boala? Multumesc.

Potrivit art.118 din Legea nr.263/2010, pensionarii de invaliditate gradul III pot cumula pensia cu veniturile provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii.
Asadar, persoana respectiva poate sa-si infiinteze o intreprindere individuala si in acelasi timp sa beneficieze si de pensia de invaliditate.