avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1328 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie de invaliditate si intreprindere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie de invaliditate si intreprindere individuala

Daca o persoana beneficiaza de o pensie de boala dar care ii acorda posibilitatea de a fi angajat 4 ore pe zi si doreste sa-si infiinteze o intreprindere individuala ca si contabil, poate sa faca acest lucru pastrandu-si in acelasi timp si pensia de boala? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:45, 13 August 2011
Da..
Daca suntei in pensie de boala gr.3 cu drept de lucru 4ore puteti sa va faceti PFA ca si contabil Autorizat,va pastrati pensia.
anca@opensys.ro a scris:

Daca o persoana beneficiaza de o pensie de boala dar care ii acorda posibilitatea de a fi angajat 4 ore pe zi si doreste sa-si infiinteze o intreprindere individuala ca si contabil, poate sa faca acest lucru pastrandu-si in acelasi timp si pensia de boala? Multumesc.


Potrivit art.118 din Legea nr.263/2010, pensionarii de invaliditate gradul III pot cumula pensia cu veniturile provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii.
Asadar, persoana respectiva poate sa-si infiinteze o intreprindere individuala si in acelasi timp sa beneficieze si de pensia de invaliditate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept munca pensionari de boala homereg homereg Daca sunt in pensie de boala gr. 2 am voie sa fiu asociat in SRL sau sa am Intrepr Individuala ??? Motivatie va rog ! (vezi toată discuția)
Pfa pensionar t_gheorghitza t_gheorghitza Sunt pensionar pe caz de boala gr 3 si vreau sa deschid un pfa.Am drept de munca 1/2 norma.Cum sa lucrez 1/2 norma ,sa intrerup programul de munca dupa 4 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie handicap si intreprindere individuala?! Flaviu81 Flaviu81 Buna ziua! Am o intreprindere individuala, in acelasi timp lucrez insa am si o indemnizatie de handicap accentuat. Sunt o persoana activa insa in ultimul timp ... (vezi toată discuția)